Yavaş: Attıkları çamur kendi ellerine bulaşıyor

Yavaş: Attıkları çamur kendi ellerine bulaşıyor

Ankara Havadis – Mansur bey merhabalar, yoğun bir seçim süreci geçiriyorsunuz, herkesin merak ettiği soruları iletmemize fırsat verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederiz. Nasılsınız?

Mansur Yavaş – İyiyim teşekkür ederim.Seçime az bir zaman kaldı programımız yoğunlaşıyor.

Ankara Havadis -  Vaktinizi daha fazla almadan hızla röportajımıza başlayalım. Öncelikle Ankara büyükşehir belediye başkanlığı için daha önceki adaylıklarınızın ardından tekrar aday olmanızı sağlayan motivasyon nedir, Ankara büyükşehir belediye başkanlığı sizin için neyi ifade ediyor?

Mansur Yavaş - Ben iki defa aday olduktan sonra bir daha aday olmayı düşünmüyordum. Ancak ülkenin durumu ortada. AK Parti'nin bile yaptırdığı anketlerde birinci hep ben çıktım. Böyle bir talep gelince ben de vatandaşlarıma olan sorumluluğumla teklifi geri çevirmedim. Zaten sokağa çıktığımız zaman da bu ilgiyi çok net görüyoruz.

Belediye başkanı en başta siyaset yapmamalıdır. Belediye başkanı halka hizmet vermekle yükümlüdür, siyaset yapmakla değil. Şeffaf ve katılımcı bir anlayışı benimsemelidir. Kenti tek başına değil de kent konseyleri, meslek odaları ve üniversitelerin görüşlerini alarak yönetmelidir. Biz, bu özellikleri ön planda tutarak Ankaralılara hizmet edeceğiz.

Ankara Havadis -  Hali hazırda sahada yürüttüğünüz seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor, izlenimleriniz neler? Kendinizi nerelerde eksik görüyorsunuz?

Mansur Yavaş - Seçime az bir zaman kaldı. Programlarımız her geçen gün daha da yoğunlaşıyor. Sabah erken saatlerde başlıyor, geç saatlere kadar devam ediyor. Salon toplantılarını çok tercih etmiyoruz. Biz daha çok sahada vatandaşlarımızla bir araya geliyoruz, onları dinliyoruz. Esnaflarımızı, taksi duraklarımızı ziyaret ediyoruz. Seçim koordinasyon merkezi açılışlarımız bile artık miting havasında geçiyor. Sokağa çıktığımızda görüyoruz ki, bu sefer halkımız bize inşallah bir beş yıl Ankara'yı yönetme fırsatı verecek. Biz de bu görevi alnımızın akı ile yerine getireceğiz.

Ankara Havadis -  2014’te soru işaretleri ile dolu bir seçim yaşanmıştı. Sizin kazandığınız ve şaibe yapıldığı iddia edilmişti. Seçim güvenliğinin ve sandık sorumluğunun önemi anlaşılmıştı. Seçim güvenliği ve sandık sorumluluğu konusunda çalışmanız var mı?

Mansur Yavaş - Geçen seçimde sandıklarda sadece CHP vardı. Biz de müdahale edememiştik. Bu seçimde hem CHP hem İYİ Parti var. Ayrıca Mansur Yavaş Gönüllüleri diye bir platform oluşturduk. Bu seçimde en azından Ankara bazında seçmenlerimizin gönül rahatlığı ile güven ortamında oy kullanmasını sağlayacağız.

 

YAVAŞ: “BİZ ASLA VE ASLA ONLARIN SEVİYESİNE DÜŞMEYECEĞİZ”

Ankara Havadis -  Diğer adaylarla ilgili ( Mehmet ÖZHASEKİ, Tülin OYGÜR, Haydar YILMAZ, Mesut DOĞAN, Mustafa PAK) düşünceleriniz nedir? Anketlerin sağlıklı olduğunu ve gerçekleri yansıttığını düşünüyor musunuz? En büyük rakibiniz sizin spekülasyon yaptığınızı iddia ediyor. Ne diyorsunuz?

Mansur Yavaş - Farklı farklı araştırma şirketleri, yeni anketler açıklıyor. Bizim şu anda yeni yaptırdığımız bir anket yok. Ancak, yapılan anketlerde bizim önde olduğumuz görülüyor. Alandan gelen sonuçlarda da görüyoruz ki fark açılıyor. İnşallah 1 Nisan sabahı, Ankaralının Ankara’yı ortak akılla ve hep beraber yöneteceği bir yönetime uyanacağız.

Ben üçüncü kez adayım. 2009'dan bu yana Ankara'da hep kirli siyaset yapıldı. Şu anda da bu kirli siyaset devam ediyor. Rakibim Sayın Özhaseki, aday olduktan sonra 'Ben kirli siyaset yapmayacağım' demişti. Eğer temizi buysa, kirlisinden Allah hepimizi korusun. Biz asla ve asla onların seviyesine düşmeyeceğiz, farkımızı göstereceğiz.

Ankara Havadis -  Daha önceki adaylıklarınız ve Millet ittifakının adayı olmanız dolayısı ile Ankaralı yurttaşların sizi partiler üzeri bir kimlikte gördüğünü gözlemliyoruz, bu konuyu nasıl yorumlarsınız?

Mansur Yavaş - Ankara’da herkes aynı kaldırımı kullanıyor, herkes aynı otobüse biniyor. Belediye hizmetlerinden herkes aynı şekilde yararlanıyor. Şu kesimin oyu, bu kesiminin oyu diye seçmeni ayırmak çok yanlış. Biz Ankaralı’dan aldığımız vergilerle yatırımları gerçekleştirdiğimize göre, herkese eşit hizmet vermek zorundayız. Ulaşım ve temiz su herkesin sorunu, böyle bakıldığında bu işe parti gözüyle bakmanın da ne kadar yanlış olduğunu görüyorsunuz. Ben Millet İttifakı’nın adayı olarak, 6 milyon Ankaralı’ya hizmet etmek için, Ankara’da bir değişim gerçekleştirmek istiyorum.

 

YAVAŞ: “VATANDAŞIN PARASI ÇAR ÇUR EDİLMEYECEK”

Ankara Havadis -  20 yıldır Melih Gökçek ve Mustafa Tuna ile birlikte AK Partinin yönettiği bir Ankara var. Seçildiğiniz takdirde yönetim anlayışında ne gibi değişikliklere gideceksiniz?

Mansur Yavaş - Ankara’nın bir zihniyet değişimine ihtiyacı var. Biz Ankara’yı katılımcı, şeffaf ve denetlenebilir bir belediyecilik anlayışıyla yönetmek istiyoruz. Meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, kent konseyleri ve üniversiteler ile birlikte hareket edeceğiz. Bizim dönemimizde yatırımlar tek bir kişinin keyfine göre değil, Ankaralı’nın önceliği doğrultusunda yapılacak. Vatandaşın parası çar çur edilmeyecek. Ankara’daki israfın önüne geçilecek. Bugüne kadar büyükşehir belediye başkanının 25 ilçe belediye başkanıyla oturup, yemek yemişliği yok. Biz siyasi parti ayrımı yapmaksızın 25 belediye başkanıyla da belirli aralıklarla oturup görüş alışverişinde bulunacağız.

 

YAVAŞ: “ ATTIKLARI ÇAMUR KENDİ ELLERİNE BULAŞIYOR”

Ankara Havadis -  Cumhur ittifakı adayı Mehmet ÖZHASEKİ’nin Millet ittifakına yönelik HDP ile iş birliği suçlamalarına ne yanıt verirsiniz?

Mansur Yavaş - Bir belediye başkanı hizmet verirken gözünü kör eder. Vatandaşlarının siyasi kimliğine bakmaz. Biz de kimseyi ayırmadan, ötekileştirmeden bir seçim projesi yürütüyoruz. Ancak çeşitli iftiralar atıyorlar. Biz hür iradesiyle oy kullanan, vergi aldığımız herkesin oyuna talibiz. Terörle araya mesafe koymamış, PKK ile bağını koparmamış insanlarla işimiz olmaz.

Yok 20 bin PKK’lıyı işe alacakmışız, yok 25 bin belediye çalışanını işten çıkartacakmışız. Attıkları çamur bizim üstümüzde durmuyor. Benim geleneğim belli, geçmişim belli. Attıkları çamur kendi ellerine bulaşıyor. Allah kimseye kendi videosunu yasaklatmayı nasip etmesin. Sayın Özhaseki’nin PKK’lılara gerilla dediği bir video ortaya çıkıyor, ardından kişilik haklarına saldırı diyerek kendi konuştuğu videoyu yasaklatıyor. Yani PKK’lılara gerilla diyen biz değiliz. Takdir halkındır. Ben onların üslubunu asla kullanmayacağım. Onları da kirli siyaseti bırakmaya davet ediyorum. Hizmetlerimiz, projelerimiz yarışsın. Ben rakibimle projelerimizi tartışmak isterim ancak onlar kirli siyasete devam ediyor.

Mansur Yavaş, Ankara Havadis

YAVAŞ: “İSTİHDAMI ARTIRACAK PROJELERLE GELİYORUZ”

Ankara Havadis -  Sayın Mustafa TUNA görev aldığı dönemde otopark ücretlerinin 1 TL olması ve otobüs seferlerinin 24 saat olması gibi Ankaralıların memnun kaldığı uygulamalar gerçekleştirdi, bu uygulamalar devam edecek mi?

Mansur Yavaş - Adaylığımın ilk gününden beri söylediğim bir şey var. Bir proje, bir hizmet Ankaralı’nın yararınaysa, onların ihtiyacıysa devam ettireceğim. Rakiplerimin vaatleri var, bunlar arasında da Ankaralı hemşehrilerimin hayatını kolaylaştıracak hizmetler varsa, seçildikten sonra onları da yapmaya hazırım. Ama ülkenin durumu da ortada, ekonomik kriz var. Bu kriz ortamında da çılgın projelere ayıracak ne vaktimiz ne de paramız var. Projeleri değerlendirirken Ankaralı’yı ekonomik olarak rahatlatacak, zenginleştirecek projelere ağırlık vereceğiz. Ankara’yı işsizlikten kurtaracak, istihdamı artıracak projelerle geliyoruz.

Ankara Havadis -  Ankara'da Türkiye'nin dört bir yanından gelen üniversite öğrencileri var. Bu öğrencilere dair projeleriniz nelerdir?

Mansur Yavaş - Yurt dışında, öğrenci evi statüsü diye bir şey var. Öğrenci kaldığı evi gerekli yerlere bildiriyor ve su faturasında yarı yarıya indirim yapılıyor. Bunu yapacağız, sözünü verdik. Kütüphanelerin sayısını artıracağız. Üstelik kafe kütüphaneler şeklinde yapacağız ki, daha rahat edebilsinler. 24 saat açık olacak kütüphaneler ve hemen hemen bütün semtlerde olacak. Toplu taşımada da indirim düşünüyoruz. Ulaşım zaten 24 saat olacak. Metroların hemen yapılmasıyla da toplu ulaşım daha kolay olacak. Belediye otobüsleri ve bazı açık alanlarda internet yok, olanlar da yeterli değil. Teknolojiye meraklı biriyim, gençlere ulaşmanın yolunun da teknolojiden geçtiğini düşünüyorum. Bu halka açık alanlarda internet imkanı artacak. Gençlerin istediği sosyal aktivitelere daha çok önem vereceğiz. Kısaca onlar ne isterse, o olacak.

Ankara Havadis -  Kâğıt fiyatlarının çok fazla artmasıyla beraber birçok yerel gazete iflas etti. Ankara özelinde haber yürüten yerel basın ile ilgili projeleriniz var mı?

Mansur Yavaş - Adayken dahi, basınla ilişkilerimiz çok kuvvetli. Hatta ilişkileri en kuvvetli olan aday olduğumuzu düşünüyoruz. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da da yerel basının bilincindeyiz. İşini doğru yapan, gerçek anlamda gazetecilik yapan, alnının teriyle ekmeğini kazanan ve değer üreten tüm yerel mecraların yanında olmak bizim için bir görevdir. Ankara’da kent bilinci açısından bunun önemli olduğunu düşünüyorum.

 

YAVAŞ: “1 NİSAN’DA KİRLİ SİYASET OYUNLARINI ANKARA’DAN SİLECEĞİZ”

Ankara Havadis -  Hakkınızdaki “sahte senet” iddialarını “kumpas” olarak değerlendirdiniz. Bu iddialar sizce niçin ortaya atıldı?

Mansur Yavaş - Halk bana kucak açtıkça, Ankaralılar bize büyük ilgi gösterince ve anketlerde fark açılınca çeşitli iftiralar atılmaya başladı. Önce ‘Ankaralı değil Makedonyalı’ dediler, daha sonra ‘Kızılay’a taksicileri sokmayacak’, ‘İşçileri çıkaracak, 20 bin PKK’lıyı işe alacak’ dediler. Sonra duvarlara ‘yavaş yavaş devrim’ ve ‘her biji Mansur’ yazdılar. En son da bu konuyu ortaya attılar. Bunlar kirli siyaset… Ben kirli siyasete alet olmak istemiyorum. Ben istiyorum ki projelerimizi konuşalım, onları tartışalım ancak maalesef böyle bir imkan yok. Gündemi asılsız iddialarla meşgul ediyorlar. Benim mağdur olduğum ve hakkında mahkeme kararı bulunan bir olayı öne sürüyorlar. Ama Ankaralılar olanların farkında ve kararını verdi. İnşallah 1 Nisan’da da bu kirli siyaset oyunlarını Ankara’dan sileceğiz.

 

YAVAŞ: “HALKI ZENGİNLEŞTİRME PROJESİNİ PROJE OLARAK GÖRMÜYORLAR”

Ankara Havadis -  Mehmet ÖZHASEKİ’nin sizin hakkınızdaki “projeleri yok” iddialarına yanıtınız nedir?

Mansur Yavaş - Ankara'nın en büyük sorunları ulaşım, trafik, su, çarpık kentleşme ve yeşil alanların azlığı, bunlar yaptığımız anketlerde çıktı. Ancak bunların hepsinin de ötesinde, çıkan bir sonuç var. O da ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle işsizlik ve geçim sıkıntısı. Projelerimizi yaparken, öncelik olarak ‘Ankaramızın ekonomisini nasıl canlandırırız?’, ‘Ankaramızın ilçelerini nasıl zengin ederiz?’ diye düşündük ve bunları öne çıkardık. Zaman zaman tartışıyoruz. Evet, projesi yok diyorlar. Proje kitapçığımızı herkese dağıtıyoruz. ‘Cumhuriyet'in 100. Yılında 100 Proje’ diye. Ancak yıllardır, Ankaramızın parasını içi boş projelere, ölü yatırımlara harcadığı için artık sosyal dayanışmayı gerektiren aslında şu an için önemli olan Ankara halkı için önemli olan, Ankara halkı zenginleştirme projesini proje olarak görmüyorlar.

Ankara Havadis -  Ankaralılara 50 yıllık bir vizyon ile vaatler sunuyorsunuz. Seçildiğiniz takdirde 2050 yılında nasıl bir Ankara tahayyül ediyorsunuz?

Mansur Yavaş - Kent yöneticilerinin de, şehirlerinin var olan alt yapılarının şu an nasıl kullanıldığını değil, geleceği düşünerek planlama yapması gerekiyor. Biz Ankaralının 20-50 yıl içinde ne tür alt yapılara ihtiyaç duyacağını düşünerek planlama yapıyoruz.  Veri ve istatistik bilgisine dayalı, öğrenen bir merkezi işletim sistemi, akıllı acil durum yönetimi, akıllı sinyalizasyon, akıllı durak ve toplu ulaşım planması, akıllı su yönetimi ile kaçak ve sızıntı tespiti, akıllı toplum ve teknolojiye uyum yönetimi, ezbere değil, şehrin ihtiyacına göre stratejisi oluşturulmuş akıllı şehir planı, bilgiyi teknoloji ve ürüne dönüştüren teknokentler ve ürüne dönüşen bilgiyi üretip satacak modern fabrikalar bunların hepsi ve daha fazlası projelerimiz arasında yer alıyor.

Ankara’nın 2050 yılını planladık. Buna da dedik ki; 2050 Ankara Vizyonu. 2050 yılı için dünya nereye gidiyor, neler yapmamız gerekir, diye düşünüyoruz. Akla hayale gelmeyecek birçok teknolojik kuluçka merkezleri, yazılım çiftlikleri oluşturacağız. Bunlar bir gram dünyayı kirletmeyecek, temiz enerjiyle yapılmış alanlar olacak. Kısaca, bilişim kentleri oluşturacağız. Bilişim kenti için seçtiğimiz yer de belli; Gölbaşı. Gençlerimizin dünyanın en gelişmiş ülkelerini geride bırakacak standartlarda alt yapısı, yolları, mimarisi, her türlü sosyal imkanları ve doğası ile cennet gibi bir şehir kazandıracağız. Beyin göçünün önüne geçerken, üst düzey çalışmaları destekleyerek ve yaşam kalitesini de artırarak en iyi beyinleri Ankara’ya davet edeceğiz. Pırıl pırıl gölün kenarında, ağaçlarda sincapların gezdiği, rüya gibi bir doğa içinde, bütün dünyadan mentorların ve yatırımcıların ziyaret ettiği, hızlandırma programlarının yer aldığı muazzam ölçekte bir bilişim kenti Başkent Ankara'nın ve Türkiye'nin ekonomisine güç katacaktır. Ankara; hem Türkiye’nin hem sanayinin hem de bilişimin başkenti olacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204