Adalet Bakanı Gül Açıkladı: Barolarla Diyalog Kapısı Her Zaman Açıktı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, katıldığı televizyon programında çoklu baro sistemiyle ilgili açıklama yaptı.

Adalet Bakanı Gül Açıkladı: Barolarla Diyalog Kapısı Her Zaman Açıktı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TRT Haber'de gündeme dair soruları yanıtladı. Gül, baro düzenlemesine ilişkin, "Barolarla diyalog kapısı her zaman açıktı" dedi.

Adalet Bakanı Gül'ün açıklamalarından satır başları:

Barolarla ilgili tüm süreçte bakanlık olarak TBB Başkanımız Metin Feyzioğlu ve tüm baro başkanı arkadaşlar ile diyalog içerisindeyiz. Avukatlık mesleğinin daha güçlü olması için ne söyleyecekseniz gelin konuşalım diye müzakere diyalog çerçevesinde sürdürdük.

Kanun hazırlarınken bu süreçte 40'a yakın meslektaşımız ile 4 saatlik toplantıda görüşlerini aldık. Bu önerileri grup başkanvekillerimize ilettik bu kapsamda diyalog kapısı hep açıktı ve önerileri almaya çalıştık.

Türkiye'de 1969'dan beri yürürlükte olan avukatlık kanununa ilişkin düzenleme söz konusu. Avukatlık mesleğinin güçlendirilmesine yönelik her zaman çalışmalar yapılmıştır. Her platformda barolar ve STK'lar tarafından dile getirilmiştir. Bu süreçte de AK Parti ve MHP olarak bu teklifi veren partiler bu süreci yürütmeye çalışmıştır.

Yargının üç ayağın var iddia, savunma ve yargılama, savunma avukatların güçlü bir şekilde ifa etmesi bu üç ayaktan birisi. Savunmanın güçlendirilmesi her zaman bizim çalışmalarımızın arasında yer almıştır. Bu anlamda bir takım hakların verilmesi için reformlar yapıldı. Avukatların gündemi ne ise bizim gündemimiz de odur. Barolar ile ilgili yapacağım tespitler bazıları için geçerli. Baroların gündemi avukatlarınkinden farklı. Bir yerde avukat, savcı ve hakim ne kadar güçlü olursa vatandaşlarımızın yargıya güveni artacak. Meslek örgütlenmesine yönelik ideolojik bir örgütlenme ile karşı karşıya kalınan bir sorun vardı. Bizler de bakanlık olarak teklifi değerlendirdik. STK'lar ve barolar dinlendi ve TBMM ortaya bir irade koydu. Dolayısıyla yasama kanun koyandır ve kanun koyma iradesine saygı duymak gerekir.

SÖYLEYECEK SÖZLERİ YOK MUYDU?

 4 saat toplantı yaptık hiç söyleyecek sözleri yok muydu? O zaman Meclis'te bir çalışma içerisindeydi. Biz şöyle bir şey istiyoruz diyebilirlerdi. 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 19:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER