AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten HDP Kapatılsın Açıklaması

AK Partili Ömer Çelik, HDP'nin Kapatılması sorusunu önemli mesajlar vererek yanıtladı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten HDP Kapatılsın Açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, HDP'nin kapatılması konusunda açıklama yaptı.

AK Parti MYK toplantısı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan sözcü Ömer Çelik "HDP Kapatılsın" sorusuna yanıt verdi. 

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "HDP Kapatılsın" çağrısının ardından konuyla ilgili gelen soruyu yanıtladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde HDP Kapatılsın çağrısı yapmştı.

Doğu Perinçek liderliğindeki Vatan Partisi de HDP'nin kapatılması için yargıtaya dört başvuru yapmıştı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'e MYK sonrası Devlet Bahçeli'nin HDP Kapatılsın çağrısı soruldu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, HDP'nin Kapatılması sorusunu önemli mesajlar vererek yanıtladı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik HDP'nin Kapatılması sorusuna verdiği yanıtta, "Hukuk devleti çaresiz değildir" dedi.

AK Partinin parti kapatmalara karşı duruşta öncü parti olduğunu belirten Ömer Çelik terör örgütleriyle ilişki kuran partilerin kapatılabileceği ve demokrasi tarihinde örneğinin çok olduğu mesajını verdi. 

Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik'in HDP'nin Kapatılması sorusuna verdiği yanıt şöyle:

"Cumhur İttifakı içerisinde farklı bir yaklaşım yok. Parti kapatmaların zorlaştırılması sivil siyaseti güçlendirmek bakımından bizim getirdiğimiz bir düzenlemedir. Fakat burada esas olan vatandaş iradesinin siyasal katılım yollarına tam olarak sağlanması. Bir parti siyasi olarak terör örgütünün propagandasını yapıyor, hukukun dışına çıkıyor, hukuk devletini yok etmek için açıkça bir performans gösteriyor ve bunu açıkça söylüyorsa bu durumda demokratik sistem çaresiz değildir. Siyasi partilerin görevi demokrasiyi ve hukuk devletini korumaktır. Bu misyonun dışına çıktığında demokrasi ve hukuk devleti çaresiz değildir."

"Birisi Türkiye'de çıktı bir parti kurdu. Şu ifadeleri kullanıyor: "DEAŞ terör örgütü değildir. Bizim siyasi misyonumuz DAEŞ terör örgütü liderinin heykelini dikmektir." Hukuk devleti bunu seyir mi edecek? Numan Bey'in söylediği, bizim daha önce parti kapatmaların siyasi hayatta sonuç doğurmaması ve bunların sürekli olarak kendilerini yenilemesiyle ilgili. Sayın Bahçeli'nin de söylediği bunlara müsaade edilmemesi gerektiği. Bu tip terör örgütü propagandası yapanların, hazine yardımı alması engellemesi gibi örnekler var dünyada. Parti kapatmayı zorlaştıran biziz. Sivil siyaseti yok etmek için kullanıyorlardı bunu. Masum sivilleri ve kadınları kutsadığı zaman tabii ki hukuk devletinin bir çaresi olacak. Demokrasinin ve hukukun en büyük düşmanı terördür. Nasıl ki silahlı gücüyle mücadele etme yolları varsa, siyasi mekanizmaları, hukuk mekanizmaları da tedbir alacaktır."

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204