Ali Babacan: Anayasanın İlk Dört Maddesi de Görüşmeye Açılabilir

Ali Babacan, Anayasa'nın değiştirilemez ilk dört maddesinin şartlar iyileştiğinde görüşmeye açılabileceğini belirtti.

Ali Babacan: Anayasanın İlk Dört Maddesi de Görüşmeye Açılabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni Anayasa çıkışı üzerine konuşan Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, kendilerinin de bir anayasa değişikliği önerisi olduğunu hatırlattı ve bunun yeni bir anayasa yapma çalışması olmadığını söyledi.

Şu an Türkiye'de “ciddi çatlaklar” olduğunu belirten Babacan, 'uygun iklimin' olmadığını, ileride “zemin ve şartlar daha uygun olduğunda" Anayasa'nın ilk dört maddesi üzerinde de konuşulabileceğini söyledi.

Babacan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Türkiye’yi yanlış bir zihniyet yönetiyor. Sistem ne olursa olsun güçler ayrımına ve yargı bağımsızlığına inanmıyor. Siz böyle bir zihniyetle başkanlık sistemini konuşsanız ne, parlamenter sistemi konuşsanız ne?

“Yeni anayasayı gerçekçi görmüyoruz. Önemli olan acil bir şekilde sistem değişikliğidir. Yani Anayasa'nın yasama, yürütme ve yargıyla ilgili bazı maddelerinin parlamenter sistemin getirilmesi için değiştirilmesidir. Meclis İç Tüzüğü’nün, Siyasi Partiler Kanunu’nun ve seçimle ilgili yasalarının değiştirilmesidir.

“Ben ilk Avrupa Birliği Başmüzakerecisiydim. O dönemde Avrupa Birliği konusunda samimi bir gayret gösterdik. Anayasa'nın üçte birini ana muhalefet partisiyle birlikte değiştirdik, Kopenhag siyasi kriterlerini karşılayacak aşamaya geldik. Fakat iktidar partisi başarı üretemeyince, milli ve manevi unsurları ön plana çıkarmaya başladı. O noktadan sonra din retoriği arttı. İktidar başarısızlığını insanlarımızın milli ve dini duygularını istismar ederek kapatmaya çalışıyor.

“Geçen iki haftada beş Avrupalı büyükelçi randevu isteyip, ziyaretimize geldi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi geldi. Rusya Büyükelçisi de misafirimizdi. Bizi tanımaya, anlamaya ve Türkiye’nin yarınlarıyla ilgili planlarımızı öğrenmeye çalışıyorlar. Ekonomi analizimizi, iç siyasi gündemi soruyorlar. Bulundukları ülkenin önemli siyasi aktörlerini bilmek ve başkentlerine raporlamak onların doğal görevidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204