CHP İl Örgütü Yine Görevden Alındı

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, 9 ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyeleri CHP Genel Merkezince görevden alındı.

CHP İl Örgütü Yine Görevden Alındı

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, 9 ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyeleri CHP Genel Merkezince görevden alındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı tarafından tebliğ edilen kararda CHP Tüzüğünün 25’inci maddesi gerekçe gösterildi. Bu maddeye göre söz konusu başkan ve yöneticilerin partinin ilkelerine, amaçlarına ve çalışma kurallarına aykırı hareket ettikleri belirtiliyor. Hayri Sucu, Şubat 2019 tarihinde de il başkanıydı ve görevden alınmıştı.

Aydınlık gazetersinin haberine göre; “Neden böyle bir karar alındığı hakkında hiçbir bilgim yok, suçum da yok” diye konuşan Sucu kendisine herhangi bir açıklama da yapılmadığını, sadece 25’inci maddenin gerekçe gösterildiğini ifade etti. Kararı doğru bulmadığını ifade eden Sucu “Bu dönem kongreyle ikinci gelişim ve en çok da bu dönem çalışıyordum, çalışmasam korona olmazdım, evde oturmayı ben de bilirdim” dedi.

'YİNE ADAY OLURUM YİNE KAZANIRIM'

Eski Başkan Hayri Sucu hukuki süreç ve alacakları tavır hakkında şöyle konuştu: “Genel Merkez atama mı yapacak, kayyum atayıp kongreye mi götürecek, bu kararı bekleyeceğiz. Parti Meclisine itiraz edeceğiz. Kongre yapılırsa, yine aday olurum ve yine kazanırım, daha güçlü gelirim. Milletvekilimiz Bayram Yılmazkaya vizyonlu kişiler bulacaklarını söylemiş. 210 yönetici arkadaşımıza hakaret ediyor, vizyonsuz muydu bu arkadaşlar?”

2019 yılı başında da görevden alındığını hatırlattığımızda Sucu, “yerel seçim öncesinde yaşanan ittifak tartışmalarında görevden alındım. Muharrem İnce’nin kongre çağrısına da imza vermiştik, o zamanki gerekçelerden biri de buydu” diye konuştu.

GENEL MERKEZE RAĞMEN SEÇİLDİ

25 il örgütünün görevden alınacağından bahsedildiğini, bu konuda ne düşündüğünü sorduğumuz Sucu, “O kadar örgütü görevden alamazlar, alırlarsa da ‘Benden olmayan partili değil’ anlayışı olur” diye yanıt verdi. Sucu, kongreyle geldiklerini ve ikinci kez aynı şekilde görevden alınmalarının demokrasi kurallarıyla bağdaşmadığını ifade etti. Sucu, Şubat 2020 tarihinde yapılan olağan kongrede genel merkezin desteklediği listeye rağmen seçilmişti.

HDP KONTENJANINDAKİLER TUTUKLU

Eski CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimler öncesinde de kongrede seçilerek gelmesine rağmen görevden alınmıştı. O dönem HDP ile ittifak tartışmaları gündem olmuştu: İttifak görüşmelerini CHP Gaziantep Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya ve İrfan Kaplan yürütmüştü. Bu görüşmelerde HDP kontenjanından Hurşit Besle ve Adnan Erol’un CHP‘ye üye yapılarak seçilecekleri yerden aday yapılmaları sağlanmıştı. Hurşit Besle Şahinbey ilçesinden, Adnan Erol da Şehitkâmil ilçesinden belediye meclis üyeliğine seçilmişlerdi.

14 Temmuz 2020 tarihinde de Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca PKK/KCK’ya yönelik yapılan operasyonda bu iki belediye meclis üyesi gözaltına alınarak “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanmışlardı. Polisin teknik takibinde olan iki belediye meclis üyesinin terör örgütü PKK/KCK’nın Gaziantep yapılanmasında; Adnan Erol’un cezaevindeki terör örgütü üyelerinden sorumlu olduğu Hurşit Besle’nin de şehir yapılanmasında üst düzey görevde olduğu iddia edilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204