CHP'li Aytuğ Atıcı'dan İttifaka Aykırı Çıkış: 'Kendi Gücümüze Güvenelim'

CHP eski milletvekili Aytuğ Atıcı "İttifaka değil kendi gücümüze güvenelim" çağrısı yaptı.

CHP'li Aytuğ Atıcı'dan İttifaka Aykırı Çıkış: 'Kendi Gücümüze Güvenelim'

CHP eski Mersin milletvekili parti içi eğitim sorumlusu Aytuğ Atıcı, ittifaka güvenilmeden hareket edilmesi gerektiğini söyledi. "CHP'nin A planı ittifak değil tek başına iktidar olmalı" dedi.

Milliyet'ten Tunca Bengin'e konuşan Atıcı şunları söyledi:

“Şimdi biz yüzde 25 civarında oya sahibiz. 10-11 puan İYİ Parti’nin oyu olduğunu varsayarsak, HDP’nin de bir o kadar oyu olduğunu ve bizimle ittifak yapmadan seçmen bazında bizi destekleyeceğini varsayarsak, bile 45 yapıyoruz. Fakat HDP diyor ki ‘Artık açık açık ittifaka varsan gel.’ İYİ Parti de diyor ki ‘HDP varsa ben yokum.’ Şimdi biz HDP’den vazgeçsek 35 yaparız, İYİ Parti’den vazgeçsek yine 35 yapar. Yani CHP’nin böyle bir açmazı çıktı; ne tarafa dönse, öbür tarafı kaybediyor. SP de ‘Bak Türkiye’yi AKP yönetiyor ama esas yöneten MHP’dir. Benim de oyum küçük ama etkim büyük, o yüzden ben de artık AKP’nin nimetlerinden yararlanmak istiyorum’ diyebilir ve bunu yavaş yavaş söylemeye başlıyor. Bu durumda CHP’nin bir B planının olduğunu ben duymadım. Peki, ne yapmak lazım?”

Parti okulunda hep sorun odaklı değil çözüm odaklı düşünmeyi öğrettiklerini ve buna dönük tartıştıklarını belirten Atıcı devam ediyor:

“Sorun zaten belli. CHP’nin acilen öz gücüne sahip çıkması ve özüne dönmesi gerekiyor. Bu İYİ Parti’yi reddetsin, HDP’yi reddetsin anlamında değil. Bütün partilerden bağımsız bir A planı olmalı. Bu nedir? Öz gücümüz, CHP’nin öz gücünü göstereceği projelerdir. Bunlardan bir tanesi devam eden sokak örgütlenmesi projesidir. İkincisi de bunu yeni başlatıyoruz, CHP’ye adanmış kadrolar yetiştirme ile söylem ve eylem birliği geliştirme projesidir. Bunlar olursa, bizim oyumuz yüzde 40’ın altına düşmez. Orta vadede hemen bugünden yarına değil; o yüzden A planımız, öz gücümüz olmalı. Yani biz yüzde 25 oyumuzla baş başa kalma ihtimalini göz önüne alarak öz gücümüzle iş yapar, oyumuzu yüzde 35 bandına taşırsak, bir de bunun üzerine ittifak yaparsak, ne âlâ. Eğer yapmazsan, 35 bandını aşan bir CHP kesinlikle iktidar ortağıdır. Oyu da AKP’den alacaktır. Çünkü eğer bir uzlaşı yoksa HDP’den, İYİ Parti’den, SP’den bize oy gelmez. Onların seçmeni kararsız değil, tam tersi, çok kararlıdır. Ama kararsız seçmenin tamamı AKP’dedir. Yani elin değneğiyle yürümememiz lazım. Değneği atıp, dimdik yürüyeceğiz. CHP’nin yapması gereken şey bu bence.”

CHP'Yİ YÖNETENLER 'İTTİFAKLA İKTİDARDA' ISRARCI AMA

“Şu an için başka çaresi yok çünkü CHP A planına oturtmuş Millet İttifakı’nı. Ama Millet İttifakı’nın önemli bir bileşeni SP kaydı, oyu az olabilir ama moral desteği yüksektir. SP’nin kaydığını görünce insanların morali bozulabilir. Yarın İYİ Parti’nin kaymayacağını kimse söyleyemez. Ciddi bir doku uyuşmazlığımız zaten var. Kemal Bey’in, Meral Akşener’in bilgeliği, her ikisinin de olgun tavırları sayesinde bugüne kadar İYİ Parti’yle ittifak yürüdü gitti. Bozulursa ne olacak? Ne yapacaksın? Dolayısıyla, bu ancak B planı olur, sen A planını kurgula. O da tek başına iktidar olmaktır. Zor olduğunu biliyorum ama bu iddiadan vazgeçmemektir, önemlidir. Bakın, biz 70 yıldır genel seçimlerde yeniliyoruz, mağlup oluyoruz. Bir tek gün tek başımıza iktidarımız yok. Ama biz ne zaman gerçekten yeniliriz biliyor musunuz? Yenilgiyi kabul edip biz tek başımıza iktidar olamayacağız bari ittifakla olalım mantığını içselleştirirsek. O yüzden bu söylemleri ben tehlikeli bulurum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204