Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamuda Tasarruf Programı Başlatacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DEİK Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda, kamuda tasarruf programının başlatılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamuda Tasarruf Programı Başlatacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DEİK Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda, kamuda tasarruf programının başlatılacağını duyurdu. 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu üyeleriyle İstanbul Dolmabahçe'de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantıda ihracattan vergi politikasına kadar birçok konuya değindi.

KAMUDA TASARRUF PROGRAMI BAŞLATACAĞIZ

Erdoğan mali disiplinden taviz vermemekte kararlı olduklarını ifade etti. Yatırımlarda kısa sürede sonuç alınacak üretken alanlara ağırlık verileceğini söyleyen Erdoğan, kamu harcamalarını daha verimli hale getirecek tasarruf programını başlatacaklarını belirtti.

Vergi politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Vergi politikalarımızı adil, öngörülür, sade, yatırımı teşvik edecek bir temele oturtacağız. Hizmetlerimizi artırırken kamu olarak vatandaşın bize emanet ettiği vergileri en doğru şekilde ekonomik ve verimli kullanacağız." ifadelerini kullandı.

FAİZ MESAJLARI

Erdoğan enflasyonla mücadele vurgusunu yineledi. Erdoğan, "Fiyat istikrarı temel hedefimiz. Enflasyonu yüzde 30'lar civarından tek hanelere düşürdük. Yüksek faize karşıyım, bunları yaşadıklarımızdan çıkararak söylüyorum. Bankalar karlarına bakıyor, faiz yükü yatırımcıyı eziyor. Bize yatırım, istihdam, üretim ve ihracat lazım" diye konuştu.

Erdoğan faiz konusunda şu açıklamaları yaptı: "Şu anda karşımda ağırlıklı yatırımcılarımız var, girişimcilerimiz var, birçoklarınız faiz yükü altında nasıl ezildiğini biliyorum. Bu bankaların sizi nasıl sömürdüğünü biliyorum. Yeri geldiği zaman Türkiye’yi bir faiz cenneti haline getirmekten bahsediyoruz, öbür taraftan bankalarımız, gerek kamu, gerek özel sektör ne kadar kar etmişler bunu konuşuyorlar. Tamam da sen ne kadar yatırımcı kazanırdın bu ülkeye bir de bunu söylesene. Bana yatırım lazım, istihdam lazım, üretim lazım, ihracat lazım. Eğer bu dört başlık yoksa hiçbir şey yok.

Şu anda dünyaya bakalım ABD’de faiz oranı ne? Japonya’ya bakalım ne? Eksi. Gelelim Avrupa’ya; bir-iki. İsrail, eksi. Bütün bunlar apaçık ortadayken, biz yüksek faizlerle övünüyoruz ya. İnandığım bir şey var; yüksek faizle bir yere varamayız. Borcu yüksek faizle kendimize dışarıdan imkan sağlamakla değil, kendi kaynaklarımızla bunu nasıl öderiz bunun çalışmasını yapacağız, bunun başka çıkışı olmaz. Asıl iş faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağı çekmektir”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204