Deva Partisi: "Ana Dilde Eğitim Vatandaşlık Hakkıdır"

DEVA Partisi'nden ana dilde eğitim çıkışı...

Deva Partisi: "Ana Dilde Eğitim Vatandaşlık Hakkıdır"

DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Zeynep Dereli, ana dilde eğitimin bir vatandaşlık hakkı olduğunu söyledi.

Bölücü Kürt politikaları ekseninde yayın yapan Rudaw televizyonuna demeç veren DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Zeynep Dereli parti programlarında ana dil konusunu çok net şekilde belirttiklerini söyledi.

DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Zeynep Dereli ana dilde eğitimin bir vatandaşlık hakkı olduğunu söyledi.

DEVA PARTİSİ PROGRAMINDA ANA DİL KONUSU ÇOK NET

Rudaw isimli televizyon kanalı DEVA Partisi'ne ana dilde eğitim konusunu sordu.

Ana dilde eğitim sorusunu yanıtlayan DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Zeynep Dereli, 21. yüzyılın çoğulculuğun, farklı düşüncenin, farklı dillerin, farklı disiplinlerin, farklı bakış açılarının birlikte çalışması ile başarılı olabilecek bir yüzyıl olduğunu kaydetti. 

Kendisinin de ana dilde eğitim çalışma grubunda yer aldığını belirten DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Zeynep Dereli, "Parti programımızda ana dil konusunu çok net şekilde belirttik. Ana dilde eğitim bir vatandaşlık hakkıdır, bir anayasal haktır" ifadelerini kullandı.

"ANA DİLDE EĞİTİMİ SAHİPLENECEĞİZ"

Ana dilde eğitim konusunun partisinin programında net bir şekilde belirtildiğini söyleyen Zeynep Dereli, "Çok detaylı bir raporumuz var. Sizinle de paylaşmaktan memnuniyet duyarız. Ana dilde eğitim bir vatandaşlık hakkıdır, bir anayasal haktır. Biz şöyle görüyoruz: nitelikli eğitime erişmek, herkese kaliteli bir eğitim vermek devletimizin anayasa ile kanıtlanmış bir görevi ise anayasamızda belirtildiği gibi vatandaşımızında kendi ana dilini öğrenme arzusu, kendi ana dilini koruma ve aynı zamanda ülkemizin resmi dilini de öğrenme imkanının ona sağlanması en önemli haklarından biridir. Ana dilde eğitim tehdit değil, zenginliktir. Biz bunu sahipleneceğiz" şeklinde konuştu.

ALİ BABACAN DA ANA DİLDE EĞİTİM DEMİŞTİ

Ekim ayında DEVA Partisi Diyarbakır İl Kongresi'nde konuşan Ali Babacan, “Resmi ve ortak dilimiz olan Türkçe’nin iyi öğretilmesinin yanında, ana dili hakkı kapsamında bütün vatandaşlarımızın ana dillerini kullanmaları ve geliştirmeleri için demokratik bir hukuk devletine yakışan bütün düzenlemeleri yapacağız” sözünü vermişti.

Ana dilde eğitim,Türkiye ve çevre ülkelerden koparılan topraklarla bölgede bağımsız bir Kürt devleti kurma amacını güden emperyalistlerin üzerinde en çok yoğunlaştığı konuların başında geliyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2021, 22:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204