Doğu Perinçek: Paşinyan’ın Ayakta Kalması Mümkün Değil

Doğu Perinçek, Habertürk'te katıldığı programda Ermenistan Ordusu’nun, Başbakan Paşinyan’ın istifasını istemesini değerlendirdi.

Doğu Perinçek: Paşinyan’ın Ayakta Kalması Mümkün Değil

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Ermenistan Ordusu’nun, Başbakan Paşinyan’ın istifasını istemesi üzerine açıklamalar yaptı. 

Doğu Perinçek Ermenistan’daki gelişmelerle ilgili, “Bu beklenen bir gelişme. Çünkü savaşta yenilmiş bir hükümet var. Dünyanın hiçbir yerinde savaşta yenilen hükümetler hayatta kalamıyor bu önemli. İkincisi Kafkaslarda Azerbaycan, Türkiye, Rusya ittifakı ABD’yi yendi. Türkiye-Rusya ekseni ABD’nin orada ayağını basacağı yer bırakmıyor. Paşinyan da yenilen Amerika’nın yenilen kalıntısı. Onun ayakta kalması mümkün değil. Bu aynı zamanda Rusya ve ABD arasındaki çelişmenin de ne kadar keskin olduğunu gösteriyor. " dedi.

‘ABD’NİN YENİK ELEMANLARI TEMİZLENİYOR’

"Bu Kafkaslardaki olay Doğu Akdeniz ve Irak’ın Kuzeyi ile de alakalı. Çünkü tek bir cephe var. Kırım ve Kafkaslardan başlayıp suriye, Irak’ın Kuzeyinden Hürmüz Boğazına uzanan tek bir cephe var. Bu cephede Türkiye, Rusya, İran, Suriye, Irak birleştiler, uzaktan Çin de destekliyor. Karşısında ise ABD-İsrail eksenli ittifaklar var. Bu cepheleşme, cephenin çeşitli alanlarında karşı karşıya geliyor. " diyen Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek şöyle devam etti:

"Türkiye, Rusya, Azerbaycan, İran’ın karşısında Kafkaslarda ABD’nin Paşinyan gibi yenik elemanları vardı, onlar da temizleniyor. Paşinyan hükümetinin 44 günlük savaşı başlatması akıl alır gibi değildi. ABD itti. Şimdi bunun sonuçlarına katlanmak durumunda. Paşinyan’ın halk içinde bir gücü yok. Sokak hareketleri, çok sönük olacaktır. Başarı şansını görmüyorum. "

‘TÜRK-RUS İTTİFAKI DOĞU AKDENİZ’E TAŞINMALI’

Türkiye ve Rusya'nın birlikteliği karşısında ABD'nin direnme şansı olmadığının altını çizden Perinçek "Ancak sonuç itibariyle Türkiye ve Rusya’nın birlikteliği karşısında ABD’nin direnme şansı yok. Ermenistan’daki mevzileri zayıfladı. Kafkaslarda artık Türkiye-Rusya ekseni duruma hakim oldu. O bakımdan ABD’nin ve Ermeni diasporasının işi zor. Bu gelişmeler lehimize. Türkiye kafkaslarda çok lehimize bir politika izledi. Türkiye Kafkaslardan başlayarak güvenliğini sağlıyor. Karadeniz’den umman denizine kadar uzanan cephede Türkiye’nin durumu sağlamlaşıyor. Bu ittifakı Doğu Akdeniz’e taşımamız lazım. Oradaki tehditlere karşı Rusya ile beraber güvenliğimizi sağlamamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204