HDP Kapatma Sonrası Hangi Partilerle Birleşecek? Dikkat Çeken İddia..

Sabah yazarı Mahmut Övür HDP'nin olası bir kapatma durumunda hangi partilerle birleşmeyi tartıştığını yazdı.

HDP Kapatma Sonrası  Hangi Partilerle Birleşecek? Dikkat Çeken İddia..

Sabah yazarı Mahmut Övür HDP'nin olası bir kapatma durumunda hangi partilerle birleşmeyi tartıştığını yazdı. 

Mahmut Övür köşeyazısında dikkat çeken iddialarda bulundu. 

TİP VE EMEP TARTIŞILIYOR

"HDP yönetimi de her ihtimale karşı hazırlanıyor. Parti tamamen kapatılır ve geniş bir siyasi yasak gelirse ne yapacaklar? " diyen Mahmut Övür sözlerine şöyle devam etti:

Birkaç olasılık birlikte değerlendiriliyor. İlk seçenek, yedekte tutulan Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) geçmek. Ancak HDP yönetimi, "O da kapatılabilir" diyerek bu olasılığa sıcak bakmıyor. Diğer bir olasılık yine HDP'yle birlikte seçimlere girip ayrılan Türkiye İşçi Partisi (TİP) veya EMEP gibi partilerle yola devam etmek. Bu da bir olasılık ama HDP geleneğini bilenler, sıfır altı oylarla esamisi bile okunmayan o partilerin ismi altında seçime girilmesini "siyasi intihar" olarak niteliyor.

CHP İLE BİRLEŞEBİLİR Mİ?

HDP'nin, tıpkı 90'lı yılların başında SHP içinde yer alındığı gibi tekrar CHP ile birleşme olasılığı üzerine değerlendirmelerde bulunan Mahmut Övür, "Birleşmenin CHP'nin başını çekeceği muhalefet hattını İYİ Parti'siz yüzde 35'lere çıkararak güçlendireceği ancak buna Kürt milliyetçilerinin razı olmayacağı söyleniyor. Neden olarak da CHP'nin Kürt meselesiyle ilgili yasakçı ve baskıcı geçmişi gösteriliyor.
Tabii CHP konusunda Kürt milliyetçilerinden çok Kandil'in ne diyeceği önemli... Kandil'in devrede olduğu bir siyasi süreçte, doğal olarak "küresel dostlar" da devrede olacak. Bu nedenle de CHP ile birliktelik meselesi yabana atılacak bir mesele değil. " dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204