Koronavirüs ile Bağlantılı Olan Helikobakteri Nedir? Helikobakteri Belirtileri Nedir?

Türk hekimler Kovid-19 ile helikobakteri arasında ilişki olduğunu keşfetti. İşte, helikobakteri hakkında bilgi...

Koronavirüs ile Bağlantılı Olan Helikobakteri Nedir? Helikobakteri Belirtileri Nedir?

Çalışma sorumlusu Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necati Balamtekin şunları söyledi:

"Helikobakteri, koronavirüsün vücuda giriş kapısı olan ACE2 reseptörlerinin sindirim sistemindeki sıklığını artırıyor. Bu da koronavirüsün karın ağrısı, ishal, bulantı, kusma gibi sindirim sistemiyle ilgili bulgularının daha sık görülmesine sebep oluyor. 65 yaş ve üstündekiler, kronik hastalığı bulunanlar gibi Kovid-19'un ağır seyredeceğini düşündüğümüz popülasyonda, helikobakteri varlığı saptanıp uygun tedaviler yapılırsa Kovid-19'un sindirim sistemindeki problemlerinin daha az görüleceğini söyleyebiliriz."

Helikobakteri Nedir?

Gastrit, ülser ve mide kanseri hastalarının neredeyse tamamında Helikobakter pilori adlı mikroba rastlanır. Helikobakter pilori enfeksiyonu, dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalıklarından birisi olarak dikkat çekiyor.

Dünyada en yaygın görülen enfeksiyonlardan 'Helikobakter pylori' (sindirim sistemine yerleşen bir bakteri) mide kanserine neden oluyor.

Uzmanlar, bakterinin mide mukozasını tahrip ettiği kişilerde kansere yakalanma riskinin, enfekte olmayan kişilere göre 90 kat daha fazla olduğuna dikkati çekerek, bakterinin bir kişinin midesinde ne kadar uzun kalırsa, ilerleyen yaşlarda kanser ortaya çıkma riskinin o derece artacağını vurguluyor.

Helikobakter Pilori (Hp) çomak şeklinde, çok hareketli ve üremesi yavaş bir organizmadır. Enfeksiyonun sıklığı gelişmiş ülkelerde %10-50, gelişmekte olan ülkelerde ise %80 civarındadır.

Helikobakteri Bulaşma

Mikroorganizmanın geçiş yolu tam olarak bilinmemekle beraber, insanlar arasında dışkı-ağız veya ağız-ağız yollarıyla (tükrük, salya vb.) bulaştığı düşünülmektedir. Meyve ve sebzelerin yıkanmaması, orta çatal, kaşık kullanılması, aynı tabaktan yemek yenilmesi, içme sularının hijyenik olmaması gibi koşulların Helikobakter pilorinin geçmesini kolaylaştırır. H.pilori enfeksiyonu açısından herhangi bir yakınması olmayan aileler üzerinde yapılan çalışmalar, aile bireylerinden birinde H. pilori enfeksiyonu varlığında çocuklarının ve eşinin enfekte olma olasılığı %70’lere kadar çıktığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

Helikobakteri Tedavisinin Kesin Olarak Önerildiği Durumlar:

 1. Peptik ülser hastalığı
 2. MALToma (malt lenfoma)
 3. Atrofik gastrit, intestinal metaplazi
 4. Mide kanseri ameliyatı sonrasında kalan midede enfeksiyon varlığı
 5. Birinci  derece akrabasında mide kanseri bulunan hastalar
 6. Hastanın kendi isteğiyle Hp için tedaviyi arzu ediyorsa                        
Helikobakteri Tedavisinin Tavsiye Edildiği Durumlar:
 1. Hp pozitif bulunan fonksiyonel dispepsi (Ağrı, gaz, şişkinlik, bulantı, yemek sonrası dolgunluk hissi, geğirme vb. belirtilerle kendisini gösteren ve altta yatan bir organik hastalığın  gösterilemediği durum)
 2. Uzun süreli ilaç tedavisi gereken gastro-özofagial reflü hastalığı
 3. Aspirin ve/veya steroid olmayan antiromatizmal ilaçların uzun süreli kullanımının gerektiği durumlar
 4. Nedeni saptanamayan demir eksikliği anemisi
 5. Fonksiyonel dispepsi (nonülser dispepsi)
 6. Uzun  süreli PPI (asit önleyici ilaç)  tedavisi
 7. Uzun  süreli antiromatizmal ilaç (NSAİİ) tedavisi
 8. Halitosis (Ağız kokusu)
 9. ITP (İdyopatik trombositopenik purpura)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204