Meral Akşener ve Mansur Yavaş'ın Çin Tweetlerine Tepki

Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği Başkanı Adnan Akfırat, Meral Akşener ve Mansur Yavaş'ın Çin'e yönelik açıklamalarını yorumladı.

Meral Akşener ve Mansur Yavaş'ın Çin Tweetlerine Tepki

Ulusal Kanal’da Gece Görüşü programına katılan Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği Başkanı, Vatan Partisi Çin Temsilcisi Adnan Akfırat, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Çin'e yönelik yaptıkları sosyal medya paylaşımlarını değerlendirdi.

Adnan Akfırat, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Çin'de Başkent Pekin'in Yerel Hükümet Başkanı ve Çin Ulusal Halk Meclisi'nde bulunan partilerden birinin başkanı, ‘PKK'nın 6-7 Ekim Kobani ayaklanmasını destekliyoruz. PKK’nın mücadelesini selamlıyoruz. Kürdistan’ın bağımsızlığını savunuyoruz’ diye açıklama yapsaydı Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi ne yapardı?

Ankara Belediye Başkanı, başka bir ülkenin iç işlerine müdahale ediyor ve 1990 yılında gerici bir ayaklanma olan Barın olaylarını anma konusu yapıyor. Bu tutum, başka ülkelerin iç işlerine müdahaledir, Doğu Türkistan ayrılıkçılığını destekleyen bir tutumdur.

Ankara, mazlum milletler açısından bağımsızlığın, egemenliğin simgesi olan bir şehir. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının başka bir ülkenin parçalanmasını savunan, başka bir ülkedeki terörü selamlayan tutum içinde bulunması son derece hatalıdır.

Çin Büyükelçiliğinin Çin’in toprak bütünlüğüne karşı yapılan açıklamaları kınamasında bir yanlışlık yoktur. Yapılan açıklamada ‘Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır.’ ifadeleri karışıklık çıkarmıştır. Çin tarafından kastedilenin Çin devletidir. Bu daha açık ifade edilebilirdi. Büyükelçiliğin yaptığı açıklamanın ardından yürütülen kampanya doğru değildir. Bu tamamen siyasal bir kampanyadır. Amerika ve onun Türkiye’deki uzantıları, Türkiye’yi yalnız ve müttefiksiz bıraktırmak için bir kampanya yürütüyorlar.” ifadelerini kullandı.

Başlayan tartışmaların zamanlamasının manidar olduğunu vurgulayan Akfırat, “Meral Akşener’in Çin düşmanlığının başını çektiğini biliyoruz. Eskiden FETÖ yürütüyordu, 15 Temmuz’dan sonra bu vazifeyi Meral Akşener ve İYİ Parti üstlenmiş durumda. Çin Dışişleri Bakanı Türkiye’yi ziyaret ettiğinde Sayın Cumhurbaşkanı ile görüştü. Stratejik ilişkiler kurma konusunda fikir birliği olduğu açıklandı. Türkiye ve Çin birbirine yaklaştıkça Amerika’nın Türkiye’deki uzantıları da daha hırçınlaşıyorlar. Bu bir hırçınlık meselesi.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204