Sadık Can Perinçek: Torpil Olsa Geçen Sene Kazanırdım

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in oğlu Sadık Can Perinçek, torpil iddialarına yanıt verdi.

Sadık Can Perinçek: Torpil Olsa Geçen Sene Kazanırdım

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek'in oğlu Sadık Can Perinçek'in girdiği sınavlardan geçerek Dışişleri Bakanlığı'nda meslek memuru olmasının ardından torpil iddiaları gündeme gelmişti.

Sadık Can Perinçek, torpil iddialarına ilişkin konuştu.

Perinçek 'Bu bir atama değil, memurluğa hak kazanma. Yazılı ve sözlü sınava girdim. Benim hiçbir yerde çalışma hakkım olmasın mı'  dedi.

İşte Perinçek'in açıklamaları:

ATAMA DEĞİL HAK KAZANMA

“Askerliğimi Ankara’da yapıyorum. Dışişleri Bakanlığı ile ilgili işlemlerimi yapmak evraklarımı toplamak için izin aldım. Aralık ayında askerliğimi bitirip görevime başlayacağım. Her şeyden önce yazıldığı gibi ‘atama’ değil, ‘aday memurluğu’ görevine hak kazandım’. Atama bir kararname ile yapılıyor ama burada sınav kazanma durumu var, liyakat ile olmuş bir durum. Bakanlıkta hem yazılı sınava girdim hem de mülakattan geçtim. Mülakatta çok önemli bürokratlarımız, Dışişleri bakan yardımcılarımız yer aldı. Dışişleri Bakanlığı’nda memur olarak çalışmaya hak kazandım. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü mezunuyum. ‘Tarih bölümü mezunu nasıl Dışişleri’nde çalışacak’ eleştirileri yapılmış. Puanım uluslararası ilişkiler bölümüne de yetiyordu fakat ben tarih bölümünü tercih ettim ve ilk sıraya Boğaziçi Üniversitesi’ni yazdım, bu bölümden de derece ile mezun oldum. Tarih bölümü mezunları da bakanlıkta çalışabiliyor.

GEÇEN SENE DE KAZANIRDIM

Boğaziçi tarih bölümü mezunu bir çok kişi var neden sen? diyebilirsiniz. Ama çok çalıştım ve kendimi geliştirdim. Ben geçtiğimiz sene mezun olduğumda da Dışişleri Bakanlığı sınavına girdim fakat yedeklerde kaldım. Yılmadım, çalıştım. 3 dil biliyorum. Oxford kitabını da çevirdikten sonra bu yıl bir kez daha sınava girdim. Torpil olmadığı ortada. Ballı atama olsa geçtiğimiz sene de bu sınavı kazanırdım. Ben çalışarak, bilgi birikimimi geliştirerek bu sınavı kazandım.

DEVLETİME HİZMET ETMEK İSTİYORUM

‘Ballı atama’ diyorlar ama bu insanlar beni ne kadar tanıyor? Mülakatta benimle sohbet edildi ve sorular soruldu. Eğitim durumum ortada, 3 dil biliyorum. Dışişleri Bakanlığı beni layık görmüş, Doğu Perinçek’in oğluyum diye torpil oluyor. Benim hiçbir yerde çalışma hakkım olmasın mı? Ben çabalarımla bir yere giremem o zaman, öyle mi? Kamuoyuna mal olmuş birinin oğlu olmamak mı gerekiyor? Beni bağımsız düşünmeli, buna göre yorum yapmaları gerek. Nereden mezun olduğum da değil, önemli olan beni ne kadar tanıdıkları. Bir sabah bir anda böyle bir haber çıkıyor ve eleştiriler ile karşılaşıyorsunuz. Bundan sonra bakanlık bünyesinde, disiplinli bir şekilde devletime hizmet etmek istiyorum.”

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204