TBB'den Milletvekillerine Açık Çağrı

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Avukatlık Kanunu teklifi hakkında TBB'den milletvekillerine çağrı geldi: 'Sayın milletvekillerimizden tarihin önemli bir dönüm noktasında milletin sesi olacağına inanıyoruz.'

TBB'den Milletvekillerine Açık Çağrı

Türkiye Barolar Birliği, milletvekillerine, baroların bölünmesine 'dur' deme çağrısında bulundu.

Türkiye Barolar Birliği Yönetimi, teklifin ülkemizi, milletimizi, yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını önemli ölçüde etkileyeceğine dikkat çekti ve milletvekillerine çağrısında şu ifadeleri kullandı:

“Anayasamıza, seçim sistemlerine ve hukukun temel ilkelerine aykırı olarak hazırlanan bu yasa değişikliği ile yapılmak istenen, mesleki bir ihtiyacın karşılanması, toplumsal bir yararın ve adaletin eksiksiz gerçekleşmesi değildir. Oysa ki, biz avukatlar, çağı yakalama yolunda yapılması gerekli ve zorunlu olan değişikliklerin meslek yasamızın temel felsefesine, ülkemizin yararına ve cübbemizin onuruna yakışır olmasını isteriz.”

MİLLETİN SESİ OLACAĞINA İNANIYORUZ

Bu teklif Lozan’da 7 düvele karşı kazanılan ülkemizdeki hukuk birliğini tartışmaya açacak, bu da beraberinde kimilerinin özlemle beklediği ulus devlet tartışmalarını Türkiye gündemine taşıyacaktır. Görünürde somut hiçbir yararı olmayan, sadece mevcut sistemi karıştırmaya neden olacak çoklu baro sistemini zamansız bir dönemde ülke gündemine taşıma isteklerini kabul etmek mümkün değildir. Sayın milletvekilleri: Yargının kurucu unsuru bağımsız savunmayı temsil eden avukatların meslek örgütleri baroların bölünmesine, barolarımızın hukuktan uzaklaşıp siyasallaştırılmasına ve ayrıştırılmalarına, mesleki birliğimizin ve beraberliğimizin bozulmasına, Anayasamızda temel ilke olarak benimsenen 'temsilde adalet' ilkesinin göz ardı edilmesine, ulus devlet tartışmalarına yol açılmasına, hukuk birliğimizin zedelenmesine, avukatın yargı önünde barosu ve siyasi görüşüyle ayrıştırılmasına 'dur' diyeceğinize ve bu düzenlemenin TBMM Genel Kurulu’ndan geri döneceğine, sayın milletvekillerimizden tarihin önemli bir dönüm noktasında milletin sesi olacağına inanıyoruz. Ve diyoruz ki adalet bir gün herkese lazım olabilir.

KAYGILARI VAR

Öte yandan dün TBB Başkanı Metin Feyzioğlu  TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri izledi.

Basın açıklaması yapan Feyzioğlu, “Türkiye Barolar Birliği ve 80 baro olarak Ankara, İstanbul ve İzmir'de ikinci bir baronun olmasına izin veren düzenlemeyi doğru bulmuyoruz. Baroların, temsildeki oranlara ilişkin farklı kaygıları var. Bunların komisyonda da anlatılması lazımdı" dedi

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 07:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER