Zülfü Livaneli: Atatürk de Solcu Değildi

Zülfü Livaneli; İsmet İnönü, Bülent Ecevit ve Deniz Baykal’dan sonra şimdi de Atatürk’ü hedef tahtasına oturttu.

Zülfü Livaneli: Atatürk de Solcu Değildi

Zülfü Livaneli; İsmet İnönü, Bülent Ecevit ve Deniz Baykal’dan sonra şimdi de Atatürk’ü hedef tahtasına oturttu.

 “Ecevit ve Baykal solcu değildi” sözleri ile Baykal’a yönelik, “Tipik bir Sünni, sağcı, Ankara politikacısıdır. Kürtleri, Alevileri, ezilenleri sevmez” ifadeleri tepki toplayan Livaneli, programa telefonla katılarak değerlendirmelerde bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kapatın bu konuyu” sözlerini değerlendiren Livaneli, “Yeni söyledi onu. Ben kapatılmasından yana değilim. Baykal zihniyeti ile hesaplaşılması gerekli. Ben parti üyesi değilim, dışarıdan bir yazar olarak… elbette hesaplaşılması gerekir. Hangi parti olursa olsun bu lekeler birikiyor sonunda müsilaj haline geliyor. Bunların hepsinin yargıyla temizlenmesi lazım” diye konuştu.

'TÜRKİYE’Yİ SAĞA ÇEKTİ AB’YE GİREMEDİK'

Livaneli Baykal’a yönelik eleştirilerini şöyle sürdürdü: “Baykal gerçekten de, şahsını ayırıyorum, politik olarak CHP’yi sağa çekti. Avrupa Birliği’nden yana idik, Avrupa Birliği’ne Türkiye’nin girmesini istiyorduk. Olmadı. Tamamen o alanı AK Parti’ye terk etti. CHP Avrupa Birliğine sanki düşman bir parti gibi oldu. O büyük bir yanlıştı.”

Atatürk’ün solcu olmadığını savunan Livaneli, “Ben bu konuda çok yazı yazdım. Atatürk solcu değildi. Kuzeyde Bolşevizm vardı. Bolşe-vizm’in etkisine karşı ülkeyi korumak istiyordu, ama onlardan da Kurtuluş Savaşı’nda yardım almıştı. Lenin’le iyi ilişkisi vardı. Çok önemli bir şey yaptı. Ama solcu değildi. Milli burjuvazi yaratılıp öyle kalkınmaya inanan bir insandı. Sol olmak gerekmiyor. O bir kurtuluş partisiydi. Kuvayi Milliye Cemiyetin’den geliyordu. ‘Sol partiyim’ demiyordu. O sırada bambaşka sol hareketler var” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhsin Durlu
Muhsin Durlu - 4 ay Önce

Korteksi zarar görmüştür. Miyelin tabakası ermiştir. Beyni büzülmüştür. Artık düşüncelerini kontrol edemediği görülüyor. Geçmişteki özü böylece ortaya çıkmış olmalı!

SIRADAKİ HABER