Alparslan Türkeş'in İttihat Terakki Enver Paşa ve Talat Paşa Görüşleri Tartışma Çıkardı

MHP'nin tarihi lideri Türkeş'in İttihat ve Terakki hakkındaki görüşleri tartışma çıkardı.

Alparslan Türkeş'in İttihat Terakki Enver Paşa ve Talat Paşa Görüşleri Tartışma Çıkardı

MHP'nin ve Ülkücü Hareketin tarihi lideri, nam-ı diğer Başbuğ, Alparslan Türkeş'in İttihat ve Terakki hakkındaki görüşleri tartışma çıkardı. 

Alparslan Türkeş'in bir konferansta İttihat ve Terakki, Talat Paşa, Enver Paşa ve Cemal Paşa hakkında söyledikleri sosyal medyada gündem oldu.

Alparslan Türkeş'in İttihat ve Terakki, Talat Paşa, Enver Paşa ve Cemal Paşa hakkındaki görüşleri tartışma çıkardı.

Bir kısım sosyal medya kullanıcısı Türkeş'in görüşlerine katılmazken, bir kısmın da doğruladığı görüldü.

İşte Alparslan Türkeş'in İttihat ve Terakki Hakkındaki Görüşleri

Sosyal medyada yayınlanan videoda Alparslan Türkeş'in İttihat ve Terakki liderleri hakkında, "Onlar komitacıydılar. Komitacılıkla devlet adamlığı farklı şeylerdir. Bize devlet adamları lazım" dediği görüldü.

İşte Alparslan Türkeş'in  İttihat ve Terakki, Talat Paşa, Enver Paşa ve Cemal Paşa hakkındaki konuşması:

"Başka çok misaller var. İttihat ve Terakki Fırkası var. Enver Paşalar var, Talat Paşalar var, Cemal Paşalar var. Bir çokları bunları çok beğenirlerdi. Efendim çok dürüst adamlardı, çok doğru adamlardı. Bak Enver Paşa gitti, Türkistan'da şehit oldu. Ama koca Osmanlı Devletini yıktıktan sonra neye yarar. 1908'de geldi İttihat ve Terakki iktidar oldu. Onlar iktidar olduğu zaman Arnavutluk Osmanlı Devletine bağlıydı. Osmanlı Devletinin  sınırları Adriyatik Denizindeydi. Rumeli bizim elimizdeydi. Selanik, Manastır, Kosova hepsi bizim idaremizdedir. Libya ve Çad bizdedir. Yani sınırımızın bir ucu Afrika'nın ortasında, Ekvator çizgisindedir. Arabistan, Yemen bizdedir. Yani Osmanlı Devletinin bir ucu Hint Okyanusundadır. 1908'de. 10 sene sonra 1918'de hepsi gitmiştir, Anadolu da işgale uğramıştır. Anadolu'da tehlikededir. İşte İttihat ve Terakki, işte Enver Paşa, işte Talat Paşa, işte Cemal Paşa. Efendim çok vatanseverdiler. Çok dürüsttüler, hırsız değillerdi, bilmemne değillerdi. Ama komitacıydılar. Komitacılıkla devlet adamlığı farklı şeylerdir.  Bize akıllı, ileriyi gören devlet adamları lazım. Milletini tanıyan, tarihini bilen, kudretli devlet adamları lazım." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204