Atatürk Nasıl Ankaralıların Hemşerisi Oldu: Komployu Ankaralılar Bozdu

Atatürk'ün Ankaralı oluşunun 97. yılı...

Atatürk Nasıl Ankaralıların Hemşerisi Oldu: Komployu Ankaralılar Bozdu

Her yıl 5 Ekim'de Ankara'da sessiz sedasız "Atatürk'ün Ankaralıların Hemşerisi Oluşu" kutlanır.

Sivil toplumun öncüleri ve belediyeler Atatürk'ün Ankara hemşeriliğine katılımını bu yıl da andılar. Ankara Kulübü Anıtkabir'e çıkarken, belediyeler ve siyasi partiler sosyal medyadan yayınladıkları mesajlarla Atatürk'ün Ankaralıların hemşerisi oluşunu kutladılar.

Peki Atatürk nasıl Ankaralıların hemşerisi olmuştu?

Atatürk’e hemşerilik teklif edilmesine giden süreç, Atatürk'e yönelik bir komploya Ankaralıların yanıt vermesiyle başlıyor.

Atatürk’ün yaklaşan seçimlerde milletvekili seçilmesini engellemek amacıyla, TBMM’de kanun değişikliği öneren üç muhalif milletvekili, taliplerin ancak doğdukları veya en az beş yıl süreyle yaşadıkları yerlerden aday olmalarını istiyorlardı.

Bu açıkça Mustafa Kemal’e adaylık ve milletvekilliği yolunu kapatıyordu. Doğduğu yer olan Selanik, yeni cumhuriyetin sınırları dışında kaldığı için ve cepheden cepheye koşan Atatürk hiçbir yerde beş yıldan fazla yaşamadığı için, aday bile olamayacaktı.

Sonuç olarak öneri reddedildi ancak bu teklif Atatürk’ü yaralayan bir mesele olarak tarihe geçmişti.

İşte böylesine günlerde Ankaralılar Ankara Belediyesi öncülüğünde Atatürk'e hemşerilik teklif etti.

Atatürk de 5 Ekim 1922’de “Beni Ankara’nın hamiyetli hemşehrileri arasına girmeye davet suretiyle tecelli eden iltifatınıza samimi ruhumdan arz-ı şükran eylerim…” diye başlayan tarihi mektubuyla teklifi kabul etti ve Ankaralı oldu.

Ankara halkı tarafından kendisine yapılan hemşerilik teklifini iftiharla kabul eden Atatürk beş dönem üst üste Ankara milletvekili olarak TBMM'ye girdi.

Ankaralıların, Ankara’ya geldiği ilk günden beri kendisine gösterdikleri ilgiyi hiç unutmayan ve memnuniyetini bir çok kez dile getiren Atatürk, bu yıl itibariyle tam 97 yıldır resmen Ankaralı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204