Ay'dan Dönen Astronotların İlk Ziyareti Neden Anıtkabir Oldu?

20 Ekim 1969 tarihinde Apollo 11 mürettebatı, ABD Başkanı Richard Nixon’ın özel uçağıyla Ankara’ya gelerek Anıtkabir’i ziyaret etti.

Ay'dan Dönen Astronotların İlk Ziyareti Neden Anıtkabir Oldu?

Ünlü radyocu Geveze, Power Fm’deki 'Geveze Show'da, 20 Ekim 1969 tarihinde Apollo 11 mürettebatının, ABD Başkanı Richard Nixon’ın özel uçağıyla Ankara’ya gelerek Ulu Önder Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’i ziyaret etmelerinin nedenini anlattı.

İşte, Apollo 11 mürettebatının Anıtkabir'i ziyaret etmelerinin nedeni:

20 Temmuz 1969 tarihinde, binlerce yıldır kendi küçük gezegeninde yaşayan insanlık için çok büyük bir adım atıldı. Ay’a ayak basıldı.

Arsev Eraslan ve İsmail Akbay isimli iki Türk mühendisimiz, Ay’a atılan ilk adımın arkasındaki en büyük kahramanlar arasındaydılar. 1930’lu yıllarda “Çok değil yüz yıla kalmaz insanoğlu Ay’a gidecektir” sözüyle ileri görüşlülüğüne bir kere daha hayran kaldığımız Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasını en başarılı şekilde temsil ederek, NASA’nın Apollo 11 projesinde görev almışlardı.

Ay'dan dönen Apollo 11 mürettebatı 20 Ekim 1969 tarihinde, ABD Başkanı Richard Nixon’ın özel uçağıyla Ankara’ya geldiler.

Havalimanından üstü açık, Cadillac marka bir arabayla ayrılan ekip, yol boyunca Ankara halkını selamladılar ve onların sevinç gösterilerini keyifle izlediler. Ankara’da mutlaka ziyaret etmek istedikleri bir yer vardı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün edebi istirahatgahı Anıtkabir…

Necdet Eraslan Türkiye’nin ilk uçak mühendisidir. Oğlu Arsev Eraslan, Türkiye’de eğitimini Makine Mühendisliği üzerine yapar. 1959 yılında ABD’ye gider. Yüksek lisans ve doktora sonrasında O artık NASA’da yazılımcıdır.

Bilim insanları ve Dünya, televizyonlardan Ay’a inişi izlerken Armstrong’un bilgisayarı bozulur. Ay’a inemeyeciğini söyleyen spiker korku dolu bir sessizliğe neden olur. “Telaşa gerek yok! Neil modülü Ay’a indirebilir. Bilgisayarının bozulma ihtimaline karşı aracı manuel kontrol için pratik yaptık" cümlesi sessizliği bozar. Umut ve sevinç dalgası yaratan sesin sahibi “Ben Arsev Eraslan, NASA’da Apollo 11’in yazılım ayağında çalışıyorum" der.

Arsev Eraslan, sonrasında Ay kristallerinden mücevher oluşturma yazılımları üretir. Bugün “3B yüz algılama teknolojisinin” mucidi Odur. Teknoloji günümüz akıllı telefonlarında kendisine yer bulur. Arsev Eraslan,  NASA’da çalışmaya devam eder. ABD’deki üniversitelerde geleceğin astronotlarına profesör unvanıyla dersler verir.

Haydarpaşa Lisesi mezunu İsmail Akbay ise 1956’yılında da Tennessee Üniversitesi’nden Fizik Mühendisi olarak mezun olur. Okulda tanıştığı Wernger Von Braun önerisiyle NASA’ya girer. NASA’da 12 yıl üst düzey olmak üzere 31 yıl görev yapar. 2000 yılında İzmir Gaziemir Uzay kampı açılışına katılır. O Türkiye’de ‘’İnsanlığın Ay’a ulaşmasını sağlayan Türk Köylüsü’’ olarak anılır.

Ne yazık ki Tennesse’de evinde çıkan yangında feci şekilde hayatını kaybeder.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER