Haydar Aliyev Demirel'e "Pezevenk" Dedi mi Demedi mi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e "pezevenk" dedi mi, demedi mi? Arşivlere, sözlüklere baktılar. İşte yanıtı...

Haydar Aliyev Demirel'e "Pezevenk" Dedi mi Demedi mi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in, Süleyman Demirel’e "pezevenk" dediği iddiası herkesin bildiği meşhur bir iddiadır. Haydar Aliyev'in Süleymen Demirel'e "iş adamı" anlamında "pezevenk" dediği söylenir. Köşe yazılarında, esprili sohbetlerde Aliyev'in Demirel'e "pezevenk" dediği anlatılır. Aliyev'in Demirel'e kullandığı "pezevenk" ifadesinin Azerbaycan dilinde "iş adamı" anlamına geldiği, Demirel'in de muziplikle Aliyev'e "pezevenk" dediği aktarılır.

Dokuzuncu cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ziyareti onuruna Azerbaycan’da verilen bir ziyafette, Haydar Aliyev’in Demirel’e hitap ederken “Süleyman gardaşım dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı siyasi pezevengi” ifadesini kullandığı, Demirel'in de Aliyev'e "Sen de az pezevenk değilsin" dediği öne sürülür. 

İşte bu hikaye, Aliyev'in Demirel'e "pezevenk" dediği söylencesi, son zamanlarda sosyal medyada yeniden gündemde. Aliyev'in Demirel'e "pezevenk" dediği söylencesi farklı anlatımlarla defalarca paylaşıldı.

Ancak iddianın doğru olmadığı ortaya çıkarıldı. Araştırmacı medya merkezi teyit.org, böyle bir dialoğun olmadığını ayrıca "pezevenk" kelimesinin Azerbaycan dilinde iş adamı, yetenekli ya da önder anlamına gelmediğini yazdı. Teyit merkezi hiçbir resmi kayıtta öyle bir ifadeye rastlanmadığını da ekledi.

Malum kelimenin Azerbaycan Türkçesinde de Türkiye Türkçesiyle aynı anlama geldiğini belirten merkez, Aliyev ile Demirel arasında dialogların kayda alındığı devlet arşivlerini de incelediğini ve kesinlikle iddianın uydurma olduğunu yazdı.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 15:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET EMİN ORPEN
MEHMET EMİN ORPEN - 3 hafta Önce

TÜRKİYE-AZERBAYCAN ARASINDA HER TÜRLÜ '' FIKRA '' DAHİL OLUMSUZ İFADE USA, GLADYO ,FETTULLAH GÜLEN TERÖR ÖRGÜTÜ ,PKK , HDP VE HER TÜRLÜ AMERİKAN KÖPEKLERİYLE AYNI KABA SIÇMAK DEMEKTİR .TAM VATAN HAİNLİĞİDİR.BİR DÖNEM AZERBAYCAN BAYRAKLARININ YASAKLANDIĞI GÜNLERİ HATIRLAYINIZ.O DÖNEMDE ABDULLAH GÜL HANGİ MAKAM DAYDI ?

SIRADAKİ HABER