Muğla'da Türk Tarihini Yeniden Yazdıracak Keşif!

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde bulunan kaya resimlerinin Türk tarihini yeniden yazdırabilecek nitelikte olduğu iddia ediliyor.

Muğla'da Türk Tarihini Yeniden Yazdıracak Keşif!

Gök Türk dönemindekilerle benzer özellikler taşıdığı düşünülen kaya resimleri Muğla'nın Seydikemer ilçesinde bulundu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mustafa Gökçe başkanlığında araştırma ekibi kuruldu.

Kaya resimlerinin hangi döneme ait olduğu kesinlik kazanırsa Anadolu'daki Türk tarihi yeniden yazılabilir.

Araştırma sonuçları tahmin edilen seyirde şekillenirse Türklerin Anadolu’ya 1071 Malazgirt Zaferi’nden önce geldikleri bilimsel olarak kanıtlanmış olacak.

ÇOBAN KEŞFETTİ

Muğla’nın Seydikemer İlçesinde bir çoban, yeri saklı tutulan bölgede kayalık resimlere rastladı.

Resimleri inceleyen çoban gördüklerinden sonra şoke oldu. Şaşıran çoban gördüğü resimleri yörenin yerel sanatçısı Vedat Karakaya’ya anlattı.

Karakaya daha sonra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Gökçe ve doktora öğrencisi Eren Fehmi Eroğlu’na ulaştı.

ARAŞTIRMA EKİBİ 10 KİŞİLİK

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde görevli Doç. Dr. Mustafa Gökçe’nin başkanlığında Doç. Dr. Yunus İnce, Doç. Dr. Remzi Kuzuoğlu, Doç. Dr. Onur Alp Kayabaşı, Doktor Öğretim Üyeleri Dr. İrfan Deniz Yaman, Dr. Öğretim Üyesi İlker Mete Mimiroğlu, Dr. Cüneyt Güneş, Öğretim Görevlisi Osman Köse, Doktora öğrencileri Ahmet Karadeniz ve Eren Fehmi Eroğlu’dan oluşan ekip Ağustos ayından itibaren bölgede çalışmalara başlayacak

YOLUN BAŞINDAYIZ

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Gökçe konuyla ilgili yaptığı açıklamasında , “Kaya resimleri üzerinde ilk yaptığımız incelemelerde figürlerin Orta Asya’daki Gök Türk dönemi (6-8. yüzyıllar) ile benzerlik gösterdiğini görüyoruz. Ancak bunu şu anda kesin olarak söylememiz için çok erken. Çünkü Anadolu’ya farklı dönemlerde Türk boylarının geldiği bilinmektedir. Kurulan ekip yaklaşık 2 yıl boyunca bölgede çalışma gerçekleştirdikten sonra bu bilimsel çalışmanın ardından kaya resimlerinin hangi dönemine ait olduğunu net olarak söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

YENİDEN YAZILABİLİR

Gökçe Gökçe, “Kaya resimlerinde dağ keçisi, atlı asker ve çeşitli hayvanlara ait figürler var. Ağustos ayında başlayacak çalışmalar ile bu resimlerin üzerinde daha detaylı bir çalışma yapacağız. Elde edilen veriler Anadolu’da ki Türk varlığına farklı bir ışık tutacak. Eğer kaya resimlerinin 10. yüzyıldan önceki bir döneme ait olduğunu bilimsel olarak ispatlayabilirsek, bu Türklerin Anadolu’ya 1071 Malazgirt Zaferinden çok önce yerleştikleri anlamına gelecek. Çünkü böyle eserleri meydana getirmek için bölgede uzun süre yaşamak gerekmektedir. Bu çalışmanın sonunda Anadolu’da ki Türk tarihi yeniden yazılabilir. Beni ve ekip arkadaşlarımızı heyecanlandıran bir çalışma olacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2020, 16:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Tekin
Mehmet Tekin - 1 ay Önce

Haydi hayirlisi

MEHMET EMİN ORPEN
MEHMET EMİN ORPEN - 1 ay Önce

BENCE TÜRKLER DOĞALOLARAK 1071 YILINDAN ÖNCE ANADOLU' DALARDI.1071 TÜRKLERİN ANADOLUDA HAKİMİYETLERİNİN İLANIDIR.BEYAZ ADAM TARİHİ SAPTIRARAK BİZİ ANADOLUNUN SONRADAN YERLEŞEN HALKI YAPMAYA ÇALIŞMIŞTIR.TIPKI TÜRKÇE DİLİNİN BEYAZ ADAM TARAFINDAN YAPILAN DİL SINIFLANDIRMASINDA ZAVALLI BİR DİLCİK HALİNE SOKULMASIYLA AYNIDIR.ÇALIŞMALARINIZ İÇİN ELLERİNİZE SAĞLIK ,KOLAY GELSİN.BAŞARILAR.

Talip aycibin
Talip aycibin - 3 hafta Önce

Hadi hayirlisi insAllah

SIRADAKİ HABER