Rauf Denktaş'ın Vasiyet Niteliğindeki Konuşması Yayınlandı

Kıbrıs Zaferinin yıl dönümünde yeniden gündeme gelen Rauf Denktaş'ın vasiyet niteliğindeki konuşması önemli dersler içeriyor.

Rauf Denktaş'ın Vasiyet Niteliğindeki Konuşması Yayınlandı

Kuzey Kıbrıs Türklerinin lideri, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) kurucularından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın 2013 yılında basında yer alan vasiyeti niteliğindeki konuşması gündem oldu.

Kıbrıs Zaferinin 46. yıl dönümünde gündeme gelen Rauf Denktaş'ın vasiyet niteliğindeki konuşması önemli dersler içeriyor.

Vasiyet niteliğindeki konuşmada Rauf Denktaş'ın Kıbrıs Türklerini Türkiye Cumhuriyeti'nden kopmamaya çağırıyor.

İşte büyük Türk Rauf Denktaş'ın vasiyet niteliğindeki konuşması:

“Devletsiz olmak demek, her şekli ile aciz kalmak demektir. Başkalarının desteğine ihtiyaç içinde yaşamak demektir. Bu destek gelmeyince de her şeyi kaybetmek demektir. Dünyada devletsiz yaşayan insan bulunabilir ama devletsiz yaşayan millet yoktur.

Kıbrıs Türkleri; milli bir toplumdur, Türk milletinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Devletini kurmak için vermiş olduğumuz mücadeleyi unutmadık, unutturmayacağız. Bu mücadelenin ne zorluklarla geçtiğini, nelere katlandığımızı sizler bilirsiniz, çocuklarınız bilmeyebilir. Onlara bugünleri, mücadeleyi, Rumların yapmak istediklerini, niye yapamadıklarını anlatmak hepimizin vazifesidir, borcudur…

Başınız daima yukarıda olsun. Hiç bir şekilde Türklüğünüzden, Atatürk ilkelerinden ödün vermeyen sizler; gelecek yıllarda da andınızı devamlı suretle yenileyiniz ve ilerleyiniz.

Unutmayınız ki devlet demek; hürriyet demektir, kendimize hakim olmak demektir, kimsenin boyunduruğu altına girmemek, ayakta durmak demektir.

Devletsiz iseniz çulsuz bir insan gibisinizdir. Atatürk, ‘devlet’ dedi, ‘bağımsızlık’ dedi, ‘bağımsızlık benim karakterimdir’ dedi… Biz onun nesliyiz… Bu yol bağımsızlık yoludur, egemenlik yoludur, vatan yoludur, devlet yoludur, Türklük yoludur, Türkiye yoludur…

Kendinizden emin olunuz, Anavatana güveniniz. Anavatanın bir ağacının yaprağına bile zarar gelmemesi için titiz davranınız, duygulu davranınız. Anavatana gelecek her zarar biliniz ki on misli ile, belki de yüz misli ile bize de zarar verecektir…

Devlet haysiyettir, namustur, ciddiyettir, bir varlıktır, evlat gibi varlıktır… Bunun adı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak konmuştur. Bu evladı yaşatmak, buna zarar verenlere ‘dur’ demek, hepimizin görevidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204