Tersine Giden Bir Şeyler mi Var Yoksa Dosdoğru İlerliyor mu?

BU YAZI KUŞKU TEMELLİ BİR YAZIDIR. KOMPLO KURAMI DEĞİLDİR. YAZININ AMACI OKUYAN HER KİŞİDE TEK TE OLSA BİR SORUNUN OLUŞMASIDIR.

I

Tek bir insanı düşünün. Yaşamını, toplumsal var oluşunu belli bir doğrultuda sürdürürken ani gibi görünen bir tıkanıklık yaşadığını varsayın. Neler söylersiniz ona?

Kendine dönmek,

Değişerek kendi sorunlarını çözmek,

Kendini yeniden yapılandırmak (inşa etmek)

Olağanlaşmış, kendini tekrar eden tek tip tutumları terk etmek

Ezber bozan / ön yargı yıkan arayışlar içinde olmak

Akıl dolu öneriler. Üstelik uygulanabilir. İşi konuşarak iyileştirme olan bir meslek kişisinin ilkesel nitelikli kabulleri gibi değil mi? Kitaba koysan o kitap ders kitabı olur. Ancak bu yazdıklarım bir ders kitabından alınmış şeyler değil. Ayhan Bilgen isimli, HDPli belediye başkanının tivittır hesabından doğru yazdıkları. Onca insan tarafından okunsun istiyor. Onca insan okuyorsa bunların kaç tanesi Kandil’i mesken tutmuş kişilerdendir bilmek isterim. Terör-sever sevicileri sormuyorum. Ankara’dan Washington’a uzanan bir devamlılıkta bu tiviti dünden beri defalarca okunduğunu hatta Avrupa mahfillerinde gündem olduğunu düşünüyorum.

Ayhan Bilgen Bey şu an Kandil’in emri PKK’nın yürütücüsü olduğu kanlı 6-8 Ekim kalkışması nedeniyle tutuklu! Bu ayrıntı ışığında düşündüğümde iletisinde yazdıkları odağında zihnimde ani gelişen şu soruları okurlarla paylaşmak istiyorum. Ayhan Bilgen’in tavrı; 

İtirafçı olmak adına kıvrak bir dans figürü müdür?

Son anda akıllanmış bir insanın mazlum konumuna geçmek için hileli bir yönlendirmesi midir?

Kıyıcı, çoluk çocuk, kadın, polis, jandarma, asker, öğretmen, esnaf, korucu vb. binlerce insanın kanının paçalarından aktığı şer ehli omurgasızlar Ayhan Bilgen megafonunu kullanarak neyi çığırıyorlar? Bacasından öfke, şiddet, kin tüten terör ocaklarının şimdi artık, aşı boyalı, basma perdeli, bahçesinde tavukların gıt gıdakladığı çelebi bir ev olduğunu mu söylemeye çalışıyorlar?

Erken seçim yavelerinin batak haline getirdiği siyaset ortamında Bilgen’in sıkı analizi (?!)  adeta yeni ve akıl dolu bir muhalefetin gelmekte olduğunu mu söylüyor?

Bu konuda gerek kılıçdar beğ ile gıladio ecesi ses etmediklerine göre ciddi bir koltuk kaybı kaygısına mı kapıldılar?   

Sayın Doğu Perinçek, Ayhan Bilgen maruzatının dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ardından İmralı’daki, caninin PKK’ya silahları bırakın çağrısında bulunacağını söyledi. Söylediği her şey çıkıyor demek Sayın Genel Başkan Dr. Doğu Perinçek için yanlış bir niteleme olur. Olguları çok değerlendirdi, bildiği her şeyi çok iyi bildiği, olguları irdelerken koşullar ve tarihselliği tümleşik bir düşünce içinde eritebildiği için bir tarafta olasılıkları söylerken beri tarafta gerçekleşen öngörülere dikkat çekiyor.

Sayın başkanın güçlü bir olasılıkla geçerli bir öngörüde bulunan tavrına iznini almaksızın bir şey eklemek istiyorum: Diyarbakır Anaları bekledikleri çocuklarını Türk Bayrağı eşliğinde ve geçit töreni ciddiyeti ile teslim olmuş bir teröristin başkanlığında asker adımları ile HDP önüne geldiklerini görürlerse aman şaşırmasınlar. Rahatsızlığı olanlar bugünlerde tansiyon, kalp ve şeker ilaçlarını yanlarında bulundursunlar. İnsanlar hep terörden ölmüyor! Dayatıcı mutluluk da ölüm nedeni olabiliyor.

II

Ayhan Bilgen’in söyledikleri geceden istiareye yatmış mümin bir kişinin sabahında birden içine doğanlar değildir. Derli toplu, özenle seçilmiş sözcükler ve yapısallığı dikkatle korunmuş bir metinle karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Asla bir tivitter örneğinde serbestleşmiş bir düşünce akışı yok. Asla gelişigüzel değil! Örnekler:

Türkiyelileşmede istenilen düzeyde mesafe alınmadı  

Milli Ekonomi, Üretim Devrimi, Ekonomide, sağlıkta, eğitimde ve güvenlikte güvenliğin ana doğrultu olduğu siyasal iklimde Türkiye gemisinin dışında kalmış HDP yola koyulmuş gemiye Amerikan helikopteri ile güverteye mi inmek istiyor? Avantür filmde onca esas oğlanlar varken esas oğlanlık Ayhan Bilgen’e düşmüş anlaşılan. Üstelik Ulusalcılık damarına sahip olduğunu ifade ediyor. Türk milleti olmak ile Türkiyeli olmak arasındaki ince düzeydeki ayrım kimin umurunda?

Gerilim Halinin Kısır Döngüsü   

Aybüke öğretmenin ailesi, şehitlerimizin eşleri, yetimleri cinayete, teröre gerilim mi diyecek? Sorulsa “Allah onların belasını versin. Gerile gerile ölsünler” diye yanıt vereceklerinden eminim. Cinayete gerilim adının yakıştırılması olsa olsa CIA aklıdır.

Kendi yetkinliğini arttırıp rüştünü ispat etmek

Söylemek istediği şu: Biz aslında erişkin, özerk bir partiyiz. Bunu ispat etmeyi hep ertelediler. Şimdi zamanı geldi (CHP başkanı dostlar ile iktidardan söz etti; erken seçim dedikodusu ateşlendi.)

HDP kendi organları ve tabanıyla yönetilmeli

PYD, YPG işi tamam. PKK’ya gerek yok. Irak biçimlendiriliyor. Mısır cepte. Tek eksik gerçekten demokratik, akılsal çözümlemeleri ile (Kılıçdar, Ece, Davud, Babacan kılıklı tombula bakarak akılsallıkta gerçekten öndeler) rüştünü ispat etmiş (Ayhan Bilgen’in lafı)  HDP  aranan kan olmaktadır. (Terör kanından farkı Ayhan Bey ve şürekâsı söyleyebilir)

Madem bunlar aklındaydı Ayhan Bilgen neden şimdi konuştu? Belki aklında değildi karnından konuşuyordu. Âlemi akılsız yerine koymak yalnızca niyet bozukluğundan değil aynı zamanda ciddi bir zeka kusurundan ve eşlikçisi ahlak yoksunluğundan kaynaklanır.

SONUÇ

Rand raporunun aleniyetini yalnızca Amerikalılar böyledir diye açıklamak bana yeterli gelmemiştir.

Rapor çekirdek bir düşüncenin suya Atılan taşla yayılan çemberimsi daireleri gibi idi. Dolayısı ile asal gündemin hangi çemberde yer aldığını açıklamak olanaklı görünmüyordu.

Ayhan Bilgen’in yazdıklarının Rand Raporuna kolayca yerleşeceğini göreceksiniz.

Ulusalcılığa karşı duran bir rapor Türkiyeli ifadesi ile ulusalcılığı zedelemekle kalmıyor kendine göre orta bir yol buluyor.

Kı8lıçdaroğlu’nun Bahçeli üzerinden seçim çağrısı önemli bir manevradır. Bu manevranın olmazsa olmaz adımı Ayhan Bilgen gibi terör sevici bir suçlunun zülfü yâre dokunan açıklamalarıdır.

Selahattin’in eline saz tutuşturup türkü söyletmişlerdi. Selahattin zaten ancak o kadarını yapabilirdi. Meğer birkaç kişi sonra sıradaki Ayhan Bilgen imiş.

YORUM EKLE

banner205

banner204