Şehit Adı Parka Verilmemişti: "CHP ile HDP Açık İttifak Halinde"

Akdeniz İlçe Belediye Başkanı Mustafa Gültak, şehit adının parka verilmesini engelleyen Meclis üyelerini eleştirerek 'HDP’li ve CHP’li üyeler bir oldu' dedi.

Şehit Adı Parka Verilmemişti: "CHP ile HDP Açık İttifak Halinde"

Mersin’in Akdeniz ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Gültak, şehit adının parka verilmesini engelleyen Meclis üyelerini eleştirerek 'HDP’li ve CHP’li üyeler bir oldu. İttifak halindeler. HDP’yi yadırgamıyorum da Atatürk’ün partisi adına bunların yapılmasını yadırgıyorum." ifadelerini kullandı.

Aydınlık'ın sorularını yanıtlayan Gültak, haberin duyulması üzerine yerel basında çıkan iddialara açıklık getirdi. Belediye Başkanı Mustafa Gültak, "Açıkça ittifak yapıyorlar“ dedi.

'AİLE TALEP ETTİ KIRMADIK

  • Sayın Başkan, ilçenizde Şehit Ramazan Bahşiş adının bir parka verilmesi öneriniz, Belediye Meclisinde oyçokluğuyla reddedildi. CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, 1Şehidin ismi başka bir parkta zaten var” dedi. Bazı basın organları ve gazeteciler de "Ne gerek var ikinci kez aynı şehidin ismini vermeye“ diye itiraz ettiler. Bu görüşler için ne diyeceksiniz?

Anayasada veya yasalarda bir şehit adı iki kez bir parka verilmez diye bir madde mi var? Nedir bu kadar rahatsızlık? Şehidimizin ailesi çok üzüldü bu olayda. Yaşlı insanlar, belediyeye geldiler ve rica ettiler. Bir park var, evet, oğullarının adını vermiştik. Ama evlerinden 2 kilometre uzakta. Şimdi evlerinin yakınında, 500 metre ötesinde bir çocuk parkını yeniliyoruz. Rahatça oğlumuzun adını görürüz, gideriz, dediler. Müracaat ettiler. Ne deseydim? Ötede bir başka parkta adı var, bu kadar yeter mi diyecektik? Kırmadık, Meclis’e getirdik. HDP’li ve CHP’li üyeler bir oldu, reddedildi.

'ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ BOZULUYORMUŞ'

  • Onlar da ikinci kez bu isme gerek yok diye mi itiraz ettiler?

Önce HDP’li bir üye itiraz etti ve “Çocuklar orada oyun oynamaya geliyor, şehit adını görünce akıllarına savaş, silah, ölüm geliyor. Bu da çocukların psikolojisini bozuyor" dedi. Ben eczacıyım, sağlık sorunu olarak bu yönde bilimsel bir açıklama olduğunu bilmiyorum. Siz pedagog ya da psikiyatrist veya psikolog musunuz? Aranızda böyle biri var mı? diye sordum. Yok! Ben şehit adının çocuklar üzerinde böyle bir etkisi olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt bilmiyorum, duymadım, dedim. Hiç kimseden ses çıkmadı…

Bu kez başka biri de "Orası özgürlük parkı, bırakın çocuklar özgürce oyun oynasın“ deyince, "Şehitlerimize en büyük özgürlüğü borçluyuz. Onlar olmasaydı özgür olamazdık“ dedim. Apar topar oylama istediler, komisyona gitmeden oylandı, 16 evet oyuna karşılık 18 oyla reddedildi. Ne olacaktı, ailesi istemiş, parkta şehidimizin adını görmek neden bu kadar zul geldi onlara!

  • Ret oyu verenler CHP ve HDP’liler mi?

Oylamada bir kişi eksikti. HDP ve CHP’liler birlikte 19 kişiler. O gün (Ekim ayı birinci toplantısında) onlardan bir kişi yoktu, mazeret göstermişti, 18 ret oyu çıktı. CHP-HDP dağılımını bilmiyorum, ama her birinin Meclis'teki sayısı 8'den aşağı değildir.

'PKK TERÖR ÖRGÜTÜ DİYEMEDİLER'

  • Bu tartışma ilk kez mi yaşandı Belediye Meclisi’nde?

Yok efendim, geçen yıl da ‘PKK terör örgütü müdür' diye oylama yapmıştım, CHP’liler yine el kaldırmamışlardı! Bunların niyetleri açık. İttifak halindeler. HDP’yi yadırgamıyorum da, Atatürk’ün partisi adına bunların yapılmasını yadırgıyorum. Kimseyle ittifak etmiyorum diyorlar ya doğru değil! Akdeniz’de aleni beraber hareket ediyorlar. Benim bayrağımla, benim cumhuriyetimle, benim milletimle sorunu olanların benimle de sorunu var.

  • Ramazan Bahşiş’den sonra Akdeniz ilçesi şehit verdi mi?

Geçen sene ölen bir şehidimiz vardı. Ailesi, "Benim çocuğumu büyüttüğüm sokak, adını verir misiniz” diye bize başvurdu. Zorla Meclis'ten geçirdim, o zaman da binbir engel çıkardılar, CHP’liler HDP‘lilerle beraber hareket ettiler. Neyse Büyükşehir’den onay aldık da zorlanarak da olsa kararı çıkarttık. Bunların niyetlerini biliyoruz, ama bu kadar medyatik olacak kadar açığa çıkacaklarını beklemiyorduk doğrusu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204