Ege için Fırtına Uyarısı: İşte Dikkat Edilmesi Gerekenler!

EGE Bölgesi'nde yarın gece yarısına kadar sürmesi beklenen kuvvetli lodos nedeniyle vatandaşlara uyarı yapıldı.

Ege için Fırtına Uyarısı: İşte Dikkat Edilmesi Gerekenler!

EGE Bölgesi'nde yarın gece yarısına kadar sürmesi beklenen kuvvetli lodos nedeniyle  vatandaşlara uyarı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kuzey Ege'nin kıyı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden hızı 70 kilometreyi aşabilecek şiddetli rüzgara karşı uyarı yaptı. 

Meteoroloji tarafından şiddetli lodos nedeniyle soba ve gazı zehirlenmesi ile çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi olaylarına karşı vatandaşların dikkatli olması için çağrıda bulunuldu. 

ÇÖP VE LASTİK YAKMAYIN

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Taha Al da lodosa karşı vatandaşları uyararak, "Meteorolojiden alınan bilgilere göre lodos beklenmektedir. Lodosla ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç noktaya dikkat çekmek istiyorum. Çatı uçmaları, ağaç ve direk devrilmelerine karşı dikkatli olunması gerekiyor. Bir de soba yakarken, çok dikkat edilmesi gerekiyor. Lodos hava sıcaklığını artırdığı için, bacalarda çekim gücünü azaltıyor. Lodos nedeniyle geri tepmeler hem de baca gazıyla sıcaklığın arasındaki denge nedeniyle sızmalar oluyor. Bunlar sobanın çatlaklarından bir şekilde sızıyor. Oda içerisinde karbonmonoksit gazı oluşuyor. Bu da zehirlenmelere neden olmaktadır. Bunun için havalandırma çok önemlidir. Uyurken özellikle sobaya kömür atmamak gerekiyor. Mümkünse o odada uyumamak gerekiyor. Bunlar kadar önemli bir şey daha var oda baca temizliğidir. Kış ayları geçtikten sonra haziran veya eylül aylarında bacaların temizlenmesi gerekiyor. Menfezlerin ise tıkanmaması gerekiyor. Bunlar bacanın çekim gücünü artırdığı için büyük ölçüde fayda sağlıyor. Ayrıca lastik gibi şeylerin sobada yakılmaması gerekiyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204