Estonya'da Halkalanan 'Küçük Akgerdanlı Ötleğen' Ankara'da istasyonda Ağa Takıldı

Estonya'da 5 Mayıs 2020'de halkalanıp doğaya salınan 'küçük akgerdanlı ötleğen' türü kuş, Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki Eymir Kuş Halkalama İstasyonu'nda yakalandı.

Estonya'da Halkalanan 'Küçük Akgerdanlı Ötleğen' Ankara'da istasyonda Ağa Takıldı

Estonya'nın Viru-Nigula Vald bölgesinde yaklaşık 1 yaşındayken halkalanıp bilgileri alınan kuş, iki yıl sonra Türkiye'de görüldü.

Ankara Üniversitesi, ODTÜ ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün iş birliğinde çalışmalarını sürdüren Eymir Kuş Halkalama İstasyonu'nun olduğu sahaya gelen "küçük akgerdanlı ötleğen", 19 Nisan'da Tarım Orman Bakanlığı Uzmanı Burak Tatar ve gönüllü öğrenci ekibince yakalandı.

Yaklaşık 13 santimetre boyunda, 14 gram ağırlığındaki 3 yaşındaki kuşun, binlerce kilometre yol katettiğini tespit eden kuşbilimciler, incelemelerinin ardından kuşu doğaya saldı.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Arzu Gürsoy Ergen,   "Bu kuş, kışı Afrika'da Sahra'nın güneyinde ve yine Arabistan ile Hindistan'ın güneyinde geçirir. Eylül, ekim ayları üreme bölgelerini terk edip nisan-mayıs aylarında geri döner. Türkiye'nin pek çok bölgesinde ürüyor ve yine göç sırasında sıklıkla görülüyor. Bu kuşun yakalanması, Eymir Halkalama İstasyonu'nun ve Ankara'nın göçmen kuşlar için önemli bir duraklama ve konaklama noktası olduğunu gösteriyor." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204